Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Ferrari F8 Tributo – z Genewy na tor (video)

Jedną z największych gwiazd genewskich targów było Ferrari z modelem F8 Tributo. Jeśli lubicie nowości ze stajni Maranello, nie możecie przegapić tego klipu.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


F8 Tributo

Ferrari F8 Tributo zastępuje model 488 GTB. Trochę wcześniej niż wszyscy się tego spodziewali. I jak przystało na następcę – jest mocniejsze, szybsze w zakrętach i jeszcze bardziej aerodynamiczne od poprzednika. Odchudzone o 40 kg (1330 kg) i charakteryzujące się większym dociskiem do podłoża (wzrost o 15%).

O jego liczbach napisano już chyba wszystko

Mimo to warto je jeszcze raz przypomnieć. F8 Tributo potrzebuje tylko 2,9 s, by rozpędzić się do setki. Przyspieszenie od 0 do 200 km/h robi jeszcze większe wrażenie – to 7,8 s. To niewiele mniej od osiągów Ferrari 488 Pista (odpowiednio 2,8 s i 7,6 s.).

Za te wartości odpowiada dobrze znana podwójnie doładowana 3,9-litrowa jednostka benzynowa V8 o mocy 720 KM i momencie obrotowym 770 Nm. Prędkość maksymalna wynosi 340 km/h.

Ferrari F8 Tributo

Jeśli chodzi o stylistykę, Ferrari nazywa ją „pomostem do nowego języka projektowego”, co oznacza, że nie ma wielu zmian względem 488 GTB. Nowe są cienkie światła LED, przeprojektowany kanał S-Duct i oryginalna tylna osłona z Lexanu, nawiązująca wprost do ikony – Ferrari F40.

Obejrzyjcie próbkę możliwości Ferrari F8 Tributo na publicznej drodze oraz na torze:

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze