Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Landwind X7 w końcu uznany za kopię Range Rovera Evoque’a

Jaguar Land Rover wygrał sprawę w Chinach przeciwko Jiangling Motors, która skopiowała Range Rovera Evoque. To przełomowe wydarzenie w historii relacji obydwu producentów. Pojawiła się nadzieja, że coś wreszcie zacznie się zmieniać w podejściu chińskich firm do kwestii praw autorskich.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Chinski Landwind X7

Sąd Rejonowy w Pekinie orzekł w miniony piątek, że Landwind X7 koncernu Jiangling Motors jest kopią Evoque’a. Przyznał to, co w sumie wiadomo od dawna. Chiński SUV ma niemal identyczne wymiary, kształt i proporcje oraz podobny układ świateł, co Evoque.

Z bliska co prawda różnice zaczynają być zauważalne, ale „zapożyczenia” stylistycznego nie sposób się wyprzeć. Mimo to chińskiemu producentowi ta sztuka udawała się przez długie 3 lata. Jaguar Land Rover w walce o swoje prawa wydawał się być bezsilny, w końcu jednak sprawiedliwości stało się zadość.

„Z zadowoleniem przyjmujemy tę decyzję sądu w Pekinie, która wzmacnia nasze zaufanie do inwestowania w Chinach oraz daje nadzieję na sprawiedliwe rozstrzyganie kwestii własności intelektualnej w chińskich sądach” – powiedział Keith Benjamin, szef działu prawnego JLR

Landwind X7 ma zniknąć ze sprzedaży

Landwind X7

Na mocy orzeczenia sądowego cała produkcja Landwinda X7 ma zostać natychmiast wstrzymana, a Jaguar Land Rover otrzyma rekompensatę finansową za poniesione straty. Na razie nie wiadomo, jak wielka będzie to suma, ale już sam fakt, że taka decyzja zapadła stanowi precedens.

Do tej pory chińskie firmy nic sobie nie robiły z pozwów europejskich koncernów, a takiemu podejściu sprzyjały lokalne sądy, które rozstrzygały na niekorzyść firm z Europy. Wygrana sprawa przez Brytyjczyków na pewno zachęci innych producentów do walki o swoje prawa. W kolejce jest m.in. Porsche, które rozważa postępowanie sądowe przeciwko marce Zotye. W 2016 roku w Państwie Środka zadebiutował pojazd o nazwie SR8, będący kopią Macana.

Wśród najpopularniejszych aut kopiowanych przez Chińczyków znajdziemy także Toyotę Land Cruiser, Smarta, Nissana X-Traila, Forda S-Maxa, czy wspomnianego Macana i Range Rovera Exoque’a. Landwind X7, czyli kopia tego ostatniego zadebiutowała na chińskim rynku w 2015 roku z ceną ponad 3-krotnie niższą od oryginału.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze