Twój blog motoryzacyjny

Ford GT z 2006 roku rozpędził się do 483 km/h

Podczas gdy Koenigsegg i Hennessey dopiero planują zabrać swoje supersamochody na odpowiednio długą prostą, by rozpędzić je do prędkości 300 mil na godzinę, firma M2K Motorsports już to zrobiła. Mocno zmodyfikowany w ich wykonaniu Ford GT osiągnął prędkość 300,4 mil na godzinę (483,44 km/h), przechodząc do historii.

300 mil na godzinę (482,8 km/h) to magiczna granica, do przekroczenia której przymierza się kilku znanych producentów

Chyba najgłośniej wciąż mówi się o Bugatti, które może pochwalić się pewnymi staraniami w tym kierunku. Kierowca testowy Pierre Henri Raphanel za kółkiem Veyrona w 2010 roku uzyskał z dwóch uśrednionych przejazdów na torze testowym Volkswagena w Ehra-Lessien prędkość 431 km/h.

Od tego czasu ten rezultat pozostał bez zmian, a pełnych możliwości Chirona, czyli następcy Veyrona, jeszcze nie sprawdzono. Co ciekawe, inny kierowca Bugatti, Andy Wallace, zakwestionował możliwość rozpędzenia się do prędkości wyższej niż 450 km/h. Przeszkodą według niego mają być opony, a raczej ich brak. Aby utrzymać przyczepność do nawierzchni przy 480 km/h, ogumienie musi wytrzymać ogromne obciążenie. Do tego dochodzą siły oddziałujące na auto, które ograniczają reakcje kierowcy, czyniąc to wyzwanie niemożliwym do osiągnięcia. Już wiadomo jednak, że specjaliści z M2K Motorsports znaleźli rozwiązanie wspomnianych problemów.

Hennessey również chce być najszybszy na świecie

W 2017 roku na targach SEMA pokazał Venoma F5, dzięki któremu chce zrealizować ten cel. Prace przygotowawcze cały czas trwają. Póki co tuner z Teksasu może pochwalić się rekordem 435 km/h, ustanowionym przez Venoma GT w 2014 roku. Przejazd odbył się tylko raz, w jednym kierunku, i jest traktowany jako nieoficjalny.

Koenigsegg z tego grona jest chyba najmocniejszym graczem

W listopadzie 2017 roku Agera RS rozpędziła się na zamkniętym odcinku autostrady w stanie Nevada, osiągając średnią prędkość z dwóch przejazdów blisko 447 km/h. W tym roku w Genewie firma z Angelholm pokazała model Jesko, zwany też jako Jesko 300.

Przeprowadzone przez Koenigsegga symulacje jasno wskazują, że powinien przekroczyć barierę 300 mil na godzinę. Kwestią czasu jest zatem podjęcie przez Szwedów takiej próby.

Wracając do Forda GT i M2K Motorsport

Ford GT napędza 5,4-litrowy silnik V8, podkręcony do ponad 2000 KM. To auto dobrze znane w świecie tuningu i modyfikacji, które ma na koncie rekord prędkości 472,5 km/h. Podczas imprezy Texas Mile na lotnisku Victoria Regional udało się ten wynik poprawić. Na dystansie jednej mili (1,6 km) Ford osiągnął dokładnie 300,4 mile na godzinę, czyli 483,44 km/h. Otwarte pozostaje pytanie, o ile szybciej Ford GT by pojechał, gdyby odcinek drogi był dłuższy niż 1,6 km.

Oto zapis video z rekordowej jazdy:


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze