Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #79

Zestawienie najciekawszych liczby tygodnia wraca po krótkiej przerwie. W nim m.in. o pięknym geście Porsche oraz planach Skody na najbliższe lata. Zapraszam.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


4

911 GT2 RS

U wybrzeży Francji zatonął włoski frachtowiec Grande America. Załoga bezpiecznie się ewakuowała, ale ładunek – ponad 2000 aut – zatonął. Wśród transportowanych pojazdów znajdowały się 4 rzadkie egzemplarze Porsche 911 GT2 RS, które miały trafić do klientów w Brazylii. Każde o wartości grubo ponad miliona zł + wartość kolekcjonerska, bo Porsche zakończyło już ich produkcję. Jak zareagowała na to niemiecka marka? W oficjalnym piśmie do klientów (udostępnił je jeden z nich) poinformowała o ponownym uruchomieniu linii produkcyjnej tego wyjątkowego modelu i wyprodukowaniu dodatkowych 4 egzemplarzy. To niezwykle rzadkie podejście, za które Porsche należy się wielki ukłon.

125

Jesko

Zainteresowani najnowszym pojazdem Koenigsegga – modelem Jesko – muszą obejść się smakiem. Firma sprzedała już wszystkie 125 egzemplarze auta, z czego 85 sztuk jeszcze przed oficjalnym debiutem w Genewie. Pozostałe 42 egzemplarze znalazły nowy garaż w 5 dni od zakończenia genewskiej imprezy. Nie jest to jakieś wielkie zaskoczenie. Elitarni producenci, do których zalicza się Koenigsegg, regularnie wyprzedają najnowsze modele tuż przed premierą, albo zaraz po.

Produkcja Jesko rozpocznie się na początku 2020 roku, w tempie jeden egzemplarz na tydzień. Superauto wykorzystuje 5-litrową jednostkę V8, która na bioetanolu (E85) generuje 1600 KM. Według kalkulacji szwedzkich specjalistów jego prędkość przekracza 480 km/h, o czym być może niebawem cały świat się przekona. Cena jest równie oszołamiająca, co prędkość – sięga 2,5 mln euro.

340

Cayenne Coupe

W cenniku Porsche pojawił się nowy model – Cayenne Coupe. To SUV z bardzo dziś modną pochyłą linią dachu, która nadaje mu dynamiczną sylwetkę. Na początku Cayenne Coupe będzie oferowane w dwóch wariantach silnikowych.

Słabsza – turbodoładowana 3,6-litrowa jednostka V6 o mocy 340 KM i momencie obrotowym 450 Nm zapewnia osiągi na poziomie 5,9 s do setki i prędkość maksymalną 243 km/h. Z kolei topowe 4-litrowe V8 o mocy 549 KM i momencie obrotowym 770 Nm gwarantuje przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,9 s i przekroczenie granicy 285 km/h. Cena pierwszej wersji startuje od 411 000 zł, wariant Cayenne Turbo Coupe to już wydatek 720 000 zł. Więcej o SUV-ie Porsche już niebawem.

30

Przed końcem 2023 roku Skoda chce wprowadzić na rynek ponad 30 nowych modeli. W tej liczbie mieści się aż 10 aut na prąd. W przedstawionym komunikacie na corocznej konferencji Czesi nie wchodzą w szczegóły, ale co nieco już wiemy.

Vision iV

Plan elektryfikacji rozpocznie się jeszcze w tym roku od wjazdu na rynek Skody Citigo z napędem elektrycznym. Wkrótce potem zadebiutuje hybrydowa Skoda Superb oraz crossover Vision X. W 2020 roku poznamy zapewne SUV-a na bazie konceptu Vision IV, który zadebiutował w tym roku Genewie (na zdjęciu) oraz Skodę Vision E. W późniejszym czasie można się spodziewać elektrycznej Felicii E.

Miniony rok był dla Skody niezwykle udany. Producent sprzedał na całym świecie 1 253 700 aut, co oznacza wzrost o 4,4% względem roku 2017. Przychody ze sprzedaży wyniosły 17,3 mld euro – to rekordowy wynik w historii koncernu.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze