Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Volvo ma pomysł na mniej wypadków: ogranicznik prędkości i system kamer

Świat bez śmiertelnych wypadków z udziałem pojazdów Volvo? Ktoś powie, że to utopia. Volvo jednak od kilku lat konsekwentnie dąży w swoich działaniach do osiągnięcia tego celu. Najnowszym pomysłem koncernu jest specjalny kluczyk, który ograniczy maksymalną prędkość auta. Ale to nie wszystko.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Elektronika w służbie bezpieczeństwa na drodze

System kamer w Volvo

Dwa tygodnie temu Volvo zapowiedziało, że wprowadzi we wszystkich swoich modelach na rok 2021 ogranicznik prędkości maksymalnej do 180 km/h. Limiter będzie montowany fabrycznie i ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. I choć wiadomo, że nie jest to całkowite rozwiązanie problemu nadmiernej prędkości rozwijanej przez kierowców (a co najwyżej doraźne remedium), Volvo uważa je za konieczność. W przyszłości zapewne limiter stanie się częścią rozbudowanego systemu, który będzie automatycznie spowalniał pojazd w pobliżu szkół, czy szpitali, wykorzystując do tego celu lokalizację z GPS.

Care Key

Volvo Care Key

Innym pomysłem Volvo w ramach programu Vision 2020, zwanego też Vision Zero (od zero ofiar), jest specjalny kluczyk Care Key. Dzięki niemu właściciel auta sam zaprogramuje maksymalną prędkość (poniżej wspomnianych 180 km/h), z którą będzie się można poruszać na drodze. Z rozwiązania przewidzianego na 2020 roku ucieszą się zapewne firmy wynajmujące samochody, choć niekoniecznie już ubezpieczyciele. Z tymi ostatnimi Volvo chce rozmawiać na temat niższych składek ubezpieczeniowych, jeśli faktycznie dojdzie do sprzedaży samochodu z takim kluczykiem w pakiecie.

Oprócz Care Key pojawią się kamery we wnętrzu

Kolejną innowacją stanowią kamery w kokpicie. Ich liczba nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że zadebiutują wraz z nową platformą SPA2. Inteligentny system monitoringu będzie obserwować zachowanie kierowcy. Jeśli uzna, że kierowca jest rozkojarzony lub pod wpływem środków odurzających, wyśle serię ostrzeżeń. W ostateczności wyhamuje pojazd, a nawet bezpiecznie zaparkuje. Działa to tak:

„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, naszym celem jest przede wszystkim uniknięcie wypadku niż złagodzenie jego efektów. Kamery będą monitorowały zachowanie, które może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci” – powiedział Henrik Green, szef działu badawczo-rozwojowego w Volvo Cars.

Podobne propozycje zwiększające bezpieczeństwo za pomocą elektronicznych systemów wysuwane były przez wielu producentów, ale Volvo wyróżnia kompleksowość podejścia. Ciekawe, jak zareagują kierowcy, gdy tego typu ograniczenia zostaną już wcielone w życie.

 

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze