Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Jaguar pokazuje, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą

Od tego, jak siedzimy za kierownicą zależy nie tylko nasz komfort, ale i nasze bezpieczeństwo. Jaguar opublikował krótkie video instruujące, jak dobrać właściwą pozycję za kółkiem. Warto się z nim zapoznać.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Jaguar pokazuje wlasciwa pozycje za kierownica

Ten temat wraca co jakiś czas, ale może to i dobrze. Prawidłowa pozycja za kierownicą to absolutna podstawa elementarzu bezpiecznej jazdy. Bez odpowiednio wyregulowanego fotela oraz ustawienia kolumny kierownicy nie powinniśmy ruszać w drogę. I chociaż wydaje się to wszystko oczywiste, zła pozycja za kierownicą należy do najczęstszych błędów, które wielu z nas popełnia.

Zaczynamy od… opróżnienia kieszeni

To być może trochę zaskakująca wskazówka. Jaguar zwraca jednak uwagę na fakt, że przedmioty zalegające w kieszeniach mogą wpływać na pozycję oraz ograniczenia ruchów kierowcy. Powinniśmy je wyjąć na czas jazdy. Kolejna rada jest już znacznie bardziej oczywista.

Dobieramy odpowiedni kąt nachylenia fotela

Oparcie powinno znajdować się w pozycji pionowej. Jest to niezwykle ważne dla naszego kręgosłupa i ułożenia miednicy. Rzutuje to również na późniejsze poprawne ustawienia fotela względem kierownicy i pedałów. Co ważne, powinniśmy maksymalnie dosunąć się całym ciałem do oparcia oraz dopasować do głowy zagłówek.

Nasze nogi pozostają lekko zgięte w kolanie

Taka pozycja zwiększa naszą kontrolę nad pojazdem i jest szczególnie istotna w przypadku awaryjnego hamowania. Jaguar punktuje tu kwestię swobodnego operowania ruchami za kierownicą.

Łokcie także powinny być delikatnie ugięte

Sprawdzamy, czy nasze nadgarstki znajdują się na szczycie kierownicy oraz czy możemy nią kręcić bez odrywania pleców od oparcia – w niebezpiecznej sytuacji na drodze pozwoli nam to na szybką reakcję kierownicą. Jeśli chodzi o ramiona, to powinny dotykać oparcia.

Dobranie odpowiedniej pozycji za kierownicą zajmuje raptem kilka minut, a ma niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy. Oto krótki tutorial stworzony przez brytyjską markę:


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze