Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Model Y – budżetowy SUV Tesli Motors

Na specjalnej imprezie w Los Angeles miała premierę Tesla Model Y. To mniejszy od Modelu X SUV, który ma być koniem pociągowym amerykańskiego koncernu. Elon Musk liczy na to, że jego sprzedaż będzie wyższa od Modelu 3 i S łącznie.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Nie bez znaczenia ma być cena pojazdu

Model Y

Elektryczny Model Y to w założeniu pojazd budżetowy, zaledwie o 4000 dolarów droższy od Modelu 3. Dlatego Musk musiał zrezygnować z ciężkich otwieranych do góry drzwi (tzw. falcon doors) zastosowanych w Modelu X. Zamiast aluminium w konstrukcji auto wykorzystuje stal o wysokiej wytrzymałości, a wnętrze niemal w całości jest kopią minimalistycznego designu z Modelu 3. Znajdziemy tu również 15-calowy centralny ekran dotykowy, z pozycji którego można obsługiwać najważniejsze funkcje auta. W zasadzie główna różnica pomiędzy Model 3, a Y to wyższa linia dachu i opcja zainstalowania w SUV-ie trzeciego rzędu siedzeń.

Tesla Model Y dostępna będzie w 4 wariantach

Najtańszy – Standard Range – w cenie 39 000 dolarów i z zasięgiem 230 mil (370 km) pojawi się jednak na rynku dopiero na wiosnę 2021 roku. Jego prędkość maksymalna wynosi 193 km/h, a sprint od 0 do 96 km/h zajmuje ok. 5,9 s.

Model Y

Dla tych, którzy nie zamierzają aż tak długo czekać i gotowi są wyłożyć większe pieniądze, Tesla Motors przygotowała 3 droższe i lepiej wyposażone wersje modelu Y, które trafią do sprzedaży pod koniec 2020 roku.

Jednym z nich jest Model Y Long Range w cenie 47 000 dolarów

Model Y

Jak sama nazwa wskazuje jego główną cechą będzie maksymalizacja zasięgu. SUV na jednym ładowaniu ma pokonać ok. 300 mil (czyli 482 km). Sprint od 0 do 96 km/h jest kwestią 5,5 s, a prędkość maksymalna sięga 209 km/h.

Wyżej w hierarchii stoi Model Y Dual Engine AWD

W przypadku tej wersji Tesla postawiła na poprawę wydajności kosztem zasięgu, który jest krótszy od wariantu Long Range o ok. 32 km. Za 51 000 dolarów otrzymamy SUV-a z napędem na wszystkie koła oraz gwarancję niezłych osiągów: przyspieszenie 4,8 s do 96 km/h oraz Vmax 217 km/h.

Tesla Model Y

Na szczycie listy ofertowej znajduje się wariant Y Performance

Ma zasięg 450 km i może katapultować się do 96 km/h w czasie 3,5 s. Musk wycenił ją na 60 000 dolarów.

Oczywiście wszystkie podane ceny nie zawierają licznych dodatkowych opcji. Na przykład możliwość podróżowania w 7 osób kosztuje 3000 dolarów (w cenie jest dach panoramiczny), a funkcja autonomiczna to wydatek 5000 dolarów. Także za lakier inny niż czarny trzeba zapłacić extra – Tesla będzie w sumie dostępna w 5 wariantach kolorystycznych.

 

Zdjęcia: carscoops.com, motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze