Twój blog motoryzacyjny

5 najciekawszych superaut na Geneva Motor Show 2019

O jednorazowym projekcie Bugatti La Voiture Noire już wspominałem. Oto 5 innych superaut debiutujących w Genewie, które co prawda nie są limitowane do jednego egzemplarza, ale również wzbudzają duże emocje.

Ferrari F8 Tributo

F8 Tributo

Następca modelu 488 GTB. Nowe Ferrari F8 Tributo zasilane jest podwójnie doładowaną 3,9-litrową jednostką V8, która produkuje 720 KM i 770 Nm momentu obrotowego. Liczby te są dokładnie te same, co w przypadku modelu 488 Pista. Jeśli chodzi o osiągi, Ferrari potrzebuje 2,9 s do setki, i 7,8 s (od startu), by mknąć 200 km/h.

Ferrari

Ferrari udało się odchudzić F8 Tributo względem 488 GTB o całe 40 kg. Teraz jego masa to 1330 kg. Wrażenie robi również aerodynamika, którą znacznie poprawiono. Jej wydajność wzrosła o 10%, a docisk do podłoża – o 15%.

Pierwsze dostawy do klientów rozpoczną się pod koniec 2019 roku. Ceny jeszcze nie ujawniono.

Koenigsegg Jesko

Jesko

Być może to nie Hennessey pierwszy złamie barierę 300 mil na godzinę (483 km/h), a Koenigsegg. Zaprezentowany na genewskich targach model Jesko, nazwany tak na cześć ojca Christiana von Koenigsegga, podobno ma wszystko, by ten cel osiągnąć.

Koenigsegg

Sercem auta jest potężny podwójnie doładowany 5-litrowy motor V8, prawdopodobnie ostatni taki w Koenigseggu. Efekt turbodziury niweluje elektryczna sprężarka. Jeśli chodzi o moc, zależy od tego, co się wleje do baku. Na zwykłej 95-oktanowej potwór z Angelholm oferuje 1280 KM. Zatankowanie E85 oznacza wzrost mocy do 1600 KM.

Jesko

Sam Christian vo Koenigsegg najbardziej zachwala w Jesko skrzynię biegów tzw. Light Speed Transmision – jest 7-sprzęgłowa i nie posiada synchronizatorów, co przekłada się na jej szybkość.

Produkcja: 125 egzemplarzy (rocznie trafi na rynek od 40 do 50 sztuk). Cena: od 3 mln dolarów (plus podatek).

Pininfarina Battista

Battista

W pełni elektryczne superauto ze stajni Automobili Pininfarina prezentuje się wybornie z dwoma tylnymi LED-owymi paskami. Auto ma dokładnie 4 silniki zasilane energią z baterii o pojemności 120 kWh. Za całość układu o łącznej mocy… 1900 KM odpowiada chorwacki Rimac.

Battista

Takie wartości pozwalają osiągnąć setkę w 2 sekundy i jazdę z prędkością maksymalną 350 km/h. Aż do „odcięcia” prądu. Ile okrążeń na torze można zrobić tym superautem? Tego nie wiadomo. Oficjalnie akumulator oferuje 450 kilometrów zasięgu.

Battista

Pininfarina planuje wyprodukować w sumie 150 egzemplarzy Battisty. Każdy z nich będzie kosztował ok. 2,5 mln dolarów. Na rynek trafią nie wcześniej niż w 2020 roku.

Ginetta Akula

Ginetta

„Akula”, czyli rekin po rosyjsku. Takim terminem określano również atak nuklearnych okrętów podwodnych w Rosji. Ginetta Akula jest dziełem małej brytyjskiej manufaktury, która wierzy w to, że indywidualistów poszukujących w motoryzacji czegoś niesztampowego nie brakuje.

Ginetta

Cechy charakterystyczne auta: masa 1150 kg, wolnossące 6-litrowe V8 o mocy 600 KM i momencie obrotowym na poziomie 700 Nm oraz 6-stopniowa sekwencyjna skrzynia biegów przenosząca to wszystko na tylne koła.

Produkcja: 20 sztuk na początek. Cena: od 340 000 euro.

Puritalia Berlinetta

Puritalia Berlinetta

Puritalia Berlinetta to włoska sportowa hybryda typu plug-in, która wygląda trochę jak retro Jaguar. Silnik V8 o mocy 730 KM z przodu sparowany został z elektryczną jednostką umieszczoną przy tylnej osi. Całością steruje oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki czemu system optymalizuje wykorzystanie energii podczas jazdy. Łączna moc układu z optymalizacją nie ma jednak nic wspólnego – to 965 KM (i 1248 Nm).

Puritalia Berlinetta w Genewie

Z ciekawostek „Dropsa” – w kabinie kierowca znajdzie przycisk eMozione, który umożliwi uzyskanie dodatkowych 370 Nm przez 45 s. Producent obiecuje przyspieszenie do setki w czasie 2,7 s i prędkość maksymalną sięgającą 335 km/h.

Produkcja: na starcie przewidziano 150 egzemplarzy. Cena: od 553 350 euro.

 

Zdjęcia: motor1.com, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze