Twój blog motoryzacyjny

Bugatti La Voiture Noire – najdroższe auto świata

Targi w Genewie to najlepsze miejsce dla debiutu superauta, które wyceniono na 16,7 mln euro (ponad 70 mln zł). Oto unikalna perła coachbuildingu – Bugatti La Voiture Noire.

„La Voiture Noire” oznacza dosłownie „czarny samochód”

Bugatti La Voiture Noire

Nazwa jest hołdem wobec klasycznego Bugatti Type 57 SC Atlantic, które uważane jest powszechnie za jeden z najlepszych projektów Jeana Bugatti.

Historia klasyka z lat 30. jest ciekawa i tajemnicza

Rzezba na kolach - Bugatti Type 57SC Atlantic

Z czterech powstałych egzemplarzy w latach 1936 – 1938 przetrwały do naszych czasów tylko trzy. Czwarty, który zaginął, należał prywatnie do Jeana Bugatti. Odznaczał się numerem podwozia 57453 i znany był właśnie jako „La Voiture Noire”. Syn założyciela marki przekazał auto kierowcy wyścigowemu, Robertowi Benoit, w formie prezentu za zwycięstwo w wyścigu Le Mans w 1937 roku. Atlantic służył przez jakiś czas jako eksponat wystawowy, a w obliczu wojny w 1940 roku został wysłany pociągiem do Bordeaux. I tyle go widziano. Sam Jean Bugatti zginął w wypadku w innym modelu Bugatti rok wcześniej.

Do dzisiaj nie jest jasne, czy pojazd uległ po drodze zniszczeniu, czy może został skradziony. Są tacy, którzy mają nadzieję, że auto przetrwało wojnę i wciąż czeka na swojego odkrywcę w jakiejś francuskiej stodole. Jeśli byłaby to prawda, jego wartość z pewnością przekroczyłaby 100 milionów euro. Na taką sumę bowiem wyceniono istniejące modele. Z ofertą zakupu za taką kwotę spotkał się też posiadacz jednego z Atlanticów, słynny Ralph Lauren, który jednak nie zdecydował się na dokonanie transakcji.

Wracając do genewskiej premiery

Bugatti La Voiture Noire

Superauto ma ręcznie zbudowany korpus z włókna węglowego, wykończony błyszczącym czarnym lakierem oraz ten sam, co w Chironie i Divo silnik – 8.0 W16 z 4 turbosprężarkami o mocy 1500 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 1600 Nm.

To parametry dobrze znane z Chirona, na którym La Voiture Noire mocno bazuje. Maszynę wyróżnia jednak wiele nietypowych smaczków stylistycznych i detali. Przede wszystkim posiada wydłużony przód oraz delikatną płetwę grzbietową ciągnącą się przez całą długość nadwozia – od przedniej szyby, przez dach, aż po sam tył. Intencją producenta było stworzenie auta „z jednego kawałka”, stąd jego linie są niezwykle płynne.

Bugatti La Voiture Noire

Nikt nie przeoczy także 6 końcówek układu wydechowego, które stanowią swoisty stempel wyjątkowości tego dzieła.

Bugatti La Voiture Noire powstało w jednym egzemplarzu, a jego nabywca pozostaje nieznany.

 

Źródło: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze