Twój blog motoryzacyjny

Seat el-Born – elektromobilność w hiszpańskim stylu

Pierwszy pojazd elektryczny SEAT-a jest bliźniakiem Volkswagena I.D. Jego nazwa wywodzi się od dzielnicy Barcelony, gdzie powstał projekt auta. Poznajcie el-Borna.

Seat el-Born

Według Seata model el-Born jest odpowiedzią na rewolucję elektryczną, która powoli staje się coraz bardziej zauważalna w przemyśle samochodowym. Oprócz napędu elektrycznego el-Born prezentuje szerokie możliwości w zakresie mobilności i komunikacji online oraz autonomiczności, zgodnie z najnowszymi trendami motoryzacyjnymi.

Stylistyka małego elektryka jest wypadkową podejścia do aerodynamiki

el-Born

Wloty powietrza doprowadzające powietrze do akumulatorów ulokowano niżej, niż to ma z reguły miejsce w pojeździe z konwencjonalnym napędem. Odpowiednio ukształtowana 20-calowa felga ze stopów lekkich przyczynia się do jak najlepszego przepływu powietrza, podobne zadanie spełnia podwójny spojler z tyłu.

Zasięg i wydajność

Seat el-Born wykorzystuje 204-konny elektryczny motor. Standardowo cała moc trafia na jedną oś, ale jest przewidziana wersja z napędem na 4 koła.

Na jednym ładowaniu elektryczny Seat el-Born może pokonać ok. 420 kilometrów, według norm WLTP. Przyspieszenie do setki zajmuje 7,5 s.

Hiszpanie bardzo precyzyjnie oszacowali czas naładowania jego akumulatorów o pojemności 62 kWh do poziomu 80%. To zaledwie 47 minut. Oczywiście, przy założeniu, że użyjemy specjalnej ładowarki o mocy 100 kW.

Wnętrze el-Borna jest przestronne

Seat el-Born

To zasługa nowej platformy MEB oraz brak klasycznego silnika, który wymuszał pewne rozwiązania, jeśli chodzi o organizację przestrzeni w kabinie. Centralnym punktem we wnętrzu jest cyfrowy kokpit wraz z 10-calowym ekranem multimediów.

Autonomiczność level 2

el-Born

Pierwszy w pełni elektryczny model Seata przystosowany jest do autonomicznej jazdy poziomu drugiego. Oznacza to, że system samodzielnie utrzyma auto na pasie ruchu, czy zachowa dystans podczas jazdy w korku. Poza tym na pokładzie znajdziemy inteligentnego asystenta parkowania.

To jeszcze koncept, ale w przedprodukcyjnej formie

Seat El-Born, który zadebiutuje na dniach w Genewie, prawdopodobnie trafi na rynek w 2020 roku. Jego produkcja będzie odbywać się w niemieckim Zwickau.

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze