Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

5 niezwykłych Rolls-Royców

Od ponad 100 lat Rolls-Royce stanowi o jakości życia. Podkreśla statut społeczny i często jest ostatnim słowem w kwestii luksusu. Oto 5 niezwykłych modeli Rolls-Royce’a, o których istnieniu być może nie mieliście pojęcia.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Rolls-Royce Corniche Coupe

Rajdowa wersja Rolls-Royce’a Corniche nigdy by nie powstała, gdyby nie pewien zakład kilku dżentelmenów. W 1981 roku Thierry de Montcorge założył się z przyjaciółmi, że wystartuje w rajdzie Paryż-Dakar luksusowym Rolls-Roycem.

Rolls-Royce

Rolls-Royce Corniche przeszedł gruntowną przemianę, która miała przygotować jego konstrukcję do terenowych wyzwań. Karoseria powstała z tworzyw sztucznych i aluminium, napęd 4×4 przeszczepiono z Toyoty Land Cruiser HJ45, a pod maskę trafił silnik Chevroleta o pojemności 5,7 l i mocy 350 KM. W wyniku modyfikacji udało się odchudzić auto o 785 kg względem standardowego modelu.

Niestety, nietypowy Rolls-Royce rajdu nie ukończył z powodu zderzenia z drzewem. Trzynasta pozycja była najwyższą, jaką w trakcie wyścigu udało się osiągnąć.

Rolls-Royce Phantom V Johna Lennona

Rolls-Royce

Jego niezwykłość sprowadzała się do właściciela, którym był John Lennon. Gwiazda rocka kupiła Phantoma w 1965 roku i niemal natychmiast zleciła jego przemalowanie. Za oryginalną kolorystykę nadwozia odpowiada firma JP Fallon z Surrey. Na pokładzie auta znalazły się takie udogodnienia, jak telewizor, telefon, lodówka, a nawet dwuosobowe łóżko. Phantom został wykorzystany w promocji albumu „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band”.

Rolls-Royce Sweptail

Sweptail

Sweptail jest dowodem na to, że oddział Bespoke Rolls-Royce’a może sprostać każdemu życzeniu. Bardzo nietypowe miał pewien bogaty klient, który jasno sprecyzował swoje preferencje – auto ma przypominać jacht. Prace pochłonęły 4 lata, a efekt końcowy zaprezentowano na imprezie Villa d’Este Concorso d’Eleganza w 2017 roku. Sweptail jest prawdopodobnie najdroższym zbudowanym na zlecenie pojazdem przez brytyjską firmę, z ceną sięgającą 13 mln dolarów.

Rolls-Royce 103EX

Tak się świętuje setne urodziny z przytupem. Ten niezwykły koncept powstał z okazji okrągłej rocznicy bawarskiego koncernu, do którego od 2003 roku należy brytyjska marka. Rolls-Royce 103EX wchodzi w skład programu Vision Next 100 i obok futurystycznego Mini oraz konceptu BMW Vision Next i motocykla BMW Motorrad stanowi wizję przyszłości motoryzacji. Rodem z filmów science-fiction. Wirtualna asystentka oraz brak kierownicy – króluje pełna autonomia – to nie jedyne jego cechy. Rolls-Royce kreuje świat, w którym najbogatsi będą mieli wpływ na kształt i wygląd swojego pojazdu.

Rolls-Royce Jonckheere Aerodynamic Coupe

Rolls-Royce

Jest rok 1935. W zakładzie Jonckheere Works w Belgii powstaje Rolls-Royce w stylu art deco na bazie Phantoma I. Ma okna w półksiężyc, potężne osłony tylnych kół, podwójny szyberdach i stabilizującą charakterystyczną płetwę z tyłu. Pod tym względem przypomina trochę Bugatti Type 57 Atlantic. Podczas II wojny światowej jego dokumentacja uległa kompletnemu zniszczeniu. Rolls-Royce Jonckheere Aerodynamic Coupe na szczęście jednak przetrwał, na przestrzeni tych wszystkich lat wielokrotnie zmieniając właściciela. Dziś jest częścią ekspozycji Petersen Automotive Museum w Kalifornii.

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze