Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #74

Nowa Toyota Supra wraz z Mustangiem Shelby GT500 otwierają zestawienie najciekawszych liczb tygodnia. Zapraszam.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


340

Tyle koni mechanicznych generuje turbodoładowany rzędowy silnik o sześciu cylindrach nowej Toyoty Supra, która dzieli wiele podzespołów z BMW Z4 (m.in. właśnie silnik). Pojazd ma nisko położony środek ciężkości, niską masę i szeroki rozstaw kół, co predestynuje go torowej jazdy. Są już przymiarki, by sprawdzić Suprę na legendarnej Północnej Pętli. Inżynier auta, Tetsuya Tada, spekuluje, że sportowa Toyota powinna z łatwością złamać czas 8 minut, a być może nawet zmieścić się w 7 min i 40 s. Byłoby to znaczniej szybciej od BMW Z4, które w wersji przedprodukcyjnej pokonało Nurburgriung w 7 min i 55 s.

100

Mustang Shelby GT500 nie będzie dostępny z manualną skrzynią biegów. Do przeniesienia napędu na tylne koła będzie wykorzystywał nową 7-biegową dwusprzęgłową skrzynię Tremec. Umożliwia ona zmianę przełożeń w czasie poniżej 100 milisekund. Mocarz z 5,2-litrowym motorem V8 (700 KM) zadebiutuje w USA jeszcze tej jesieni.

1297

McLaren

Debiutuje McLaren Long Tail numer 5 – 600 LT Spider. Auto w otwartym nadwoziu waży tylko 1297 kg, czyli o 100 kg mniej od modelu 570S i tylko 50 kg więcej od wersji coupe (600 LT ). To zasługa monokoku z włókna węglowego. Walka o każdy kilogram jest kluczowa dla osiągów. Pod tym względem superauto z Woking z 3,8-litrowym V8 o mocy 600 KM nie ma się czego wstydzić. Przyspiesza do setki w 2,9 s – tak szybko jak coupe – i może mknąć z prędkością maksymalną 324 km/h (ze złożonym dachem).

40

Cullinan

Ciekawostka dotycząca Rolls-Royce’a Cullinan. Luksusowy SUV brytyjskiego producenta kosztuje 325 000 dolarów, ale podobno nikt nie kupił jeszcze wersji bazowej auta. Każdy nabywca korzysta z szerokiej palety opcji i w sumie nie ma się temu co dziwić. Rolls-Royce, jak mało która firma na świecie, dba o zadowolenie klientów. Reporterzy Bloomberga donoszą, że personalizacja podnosi cenę SUV-a o średnio 40%. Aby zaspokoić popyt na niestandardowe warianty swojego pojazdu w ostatnim czasie Rolls-Royce zatrudnił dodatkowych 100 pracowników.

 

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze