Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Targi CES 2019 – jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji?

Na targach elektroniki użytkowej CES w Las Vegas swoje stoiska wystawiennicze ma wielu producentów motoryzacyjnych. O chińskim Bytonie i największym wyświetlaczu, jaki zagościł w pojeździe produkcyjnym, już wspominałem. Oto kilka innych rozwiązań technologicznych, które zaprezentowano w światowej stolicy rozrywki. Niektóre z nich są naprawdę szalone, inne mają szansę na realizację już w niedalekiej przyszłości.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


System bezprzewodowego ładowania połączony z systemem samodzielnego parkowania

Hyundai i system bezprzewodowego ladowania

Takie combo wymyślili Koreańczycy z Hyundaia. Auto z niskim poziomem naładowania baterii samodzielnie podjedzie na bezprzewodową stację dokującą, a po napełnieniu jej do pełna, by nie zajmować miejsca innym elektrykom w potrzebie, również samodzielnie znajdzie wolne miejsce na parkingu. Właściciel pojazdu otrzyma po wszystkim odpowiednie powiadomienie na smartfona. Proste? Proste.

Interaktywna kabina przyszłości

Kia

Inżynierowie Kia wespół z grupą badawczą z Massachusetts Institute of Technology pokazali wnętrze, które dzięki sztucznej inteligencji jest w stanie uczyć się i dostosowywać do indywidualnych preferencji pasażerów. System R.E.A.D. nie tylko odczyta ich stan emocjonalny, ale również na bieżąco zoptymalizuje wszystkie ustawienia kabiny. Mówimy tu o koncepcie, który oczywiście zakłada pełną autonomiczność.

Rinspeed i MicroSNAP-y

Rinspeed

Na targach elektroniki użytkowej w Las Vegas nie mogło zabraknąć takiej firmy, jak Rinspeed. Szwajcarzy pokazali projekt MicroSNAP, który sprowadza się do autonomicznego transportu ludzi i towarów. Koncept bazuje na deskorolkowej platformie i wymiennych kapsułach.

Naszpikowany elektroniką i najnowszą technologią z zakresu komunikacji Rinspeed ma wielkość Renault Twizy i może zmieniać się w zależności od zapotrzebowania w niewielką taksówkę lub mini transporter do przewozu towarów. W założeniu platforma po osiągnięciu końca użytkowania zostanie wycofana i poddana recyklingowi.

Hyundai Elevate

Koncept Hyundaia - Elevate

Szalony koncept Hyundaia o wielu zastosowaniach, np. może służyć jako pojazd ratowniczy. Porusza się na kołach, jak również na specjalnych składanych odnóżach w trudnym górskim terenie. Wizualizacja intryguje:

Rzeczywistość jest jednak bardziej uboga. Hyundai zbudował na razie koncept w wersji miniaturowej:

Technologia Invisible-to-Visible Nissana

Nissan

Tak może wyglądać bardzo zaawansowana nawigacja w przyszłości. System Invisible-to-Visible (w skrócie: I2V) wykorzystuje czujniki rozlokowane wokół auta oraz dane z chmury. Zebrane informacje są nakładane w czasie rzeczywistym na wirtualną mapę (360 stopni). Pozwoli ona kierowcy płynniej pokonywać skrzyżowania oraz unikać niebezpieczeństw czyhających za rogiem. Trójwymiarowy awatar ostrzeże o zbliżającym się pojeździe, gorszej jakości nawierzchni, czy pieszych na pasach. Po dotarciu do celu pomoże także zaparkować.

 

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze