Twój blog motoryzacyjny

Czytnik linii papilarnych w aucie? Hyundai ma taki pomysł

Hyundai chce wprowadzić technologię odczytu odcisków palców w swoich samochodach, a pierwszym modelem ma być SUV – Santa Fe, który w nowej odsłonie zadebiutuje na początku 2019 roku.

Debiut w Chinach

Koreański producent samochodów zaprezentował nową technologię w Chinach, gdzie przewidziano jej debiut. Stopniowo jednak ma trafiać także na inne rynki.

Inteligentna technologia odczytywania linii papilarnych pozwoli kierowcy nie tylko odblokować pojazd, ale także go uruchomić. Hyundai zintegrował bowiem czujnik biometryczny z klamką drzwi oraz z przyciskiem odpowiedzialnym za start zapłonu. Ale to nie wszystko.

Wraz z upowszechnieniem technologii skan odcisku palca obejmie również inne informacje o preferencjach kierowcy

Dzięki temu rozwiązaniu system dopasuje indywidualną pozycję fotela kierowcy, ustawienia lusterek oraz wybrane funkcje pojazdu. Tym samym podstawowe parametry auta zostaną zintegrowane z preferencjami jego właściciela.

W przyszłości system będzie w stanie przypisać indywidualne ustawienia dla temperatury, regulacji kierownicy, czy wybranych multimediów. Co więcej, system będzie mógł zarejestrować i obsługiwać profile różnych kierowców.

Pytanie zasadnicze: czy to jest bezpieczne?

Według Koreańczyków odpowiedź brzmi: tak. Skaner wykrywa subtelne różnice w poziomie napięcia elektrycznego różnych części opuszka palca, co znacznie wpłynie na trudność zhakowania systemu. Jeśli złodziej chce mieć pewność odblokowania auta, powinien zaopatrzyć się w… palec właściciela pojazdu.

Hyundai uważa, że błędne rozpoznanie odcisku palca może zdarzyć się raz na 50 000 osób. A to oznacza, że nowa technologia, która ma być dodatkowo aktualizowana na bieżąco, jest nawet pięciokrotnie bezpieczniejsza od konwencjonalnych kluczyków samochodowych, w tym także od systemu smart key.

Nowy Hyundai Santa Fe wjeżdża na chiński rynek w pierwszym kwartale 2019 roku

Skaner będzie dostępny w opcji. Jeśli spotka się z pozytywną reakcją Chińczyków, można spodziewać się jego rozpowszechnienia w kolejnych modelach koreańskiego producenta.

 

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze