Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Aston Martin Valkyrie i jego silnik

Aston Martin Valkyrie jest prawdziwym hiperautem. Jego silnik V12 – opracowany przez Coswortha – będzie się różnić od jakiegokolwiek innego silnika tego typu, który można spotkać w pojazdach produkcyjnych. Brytyjczycy ujawnili jego specyfikację.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Koncept hiperauta po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2016 roku

Valkyrie

Wtedy jeszcze występował pod nazwą roboczą AM_RB 001. Wrażenie wzbudzał nie tylko swoim wyglądem, ale również liczbami. Dziennikarze rozpisywali się o jego kosmicznym przyspieszeniu – 10 s do 320 km/h, szalonym przeciążeniu 4g, czy prognozowanej cenie 3 mln dolarów. O silniku szeptano tylko tyle, że to kręcące się bardzo wysoko wolnossące V12 o mocy 1000 KM. Teraz Aston Martin potwierdza tę informację.

Wolnossąca jednostka V12 o pojemności 6,5 l generuje ok. 1000 KM

Jego maksymalna prędkość obrotowa sięga aż 11 100 obr./min. Moment obrotowy wynosi 740 Nm (przy 7000 obr./min.), ale wiadomo już, że jednostka będzie dodatkowo miała wsparcie układu hybrydowego, za którym stoi m.in. chorwacki Rimac.

V12

W połączeniu z mocą wyjściową 1000 koni mechanicznych będzie to jeden z najpotężniejszych wolnossących silników, jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

Taka ogromna wydajność ma jedną wadę – żywotność

Jego górną granicę określono na 100 000 kilometrów. Dyrektor zarządzający firmą Cosworth, Bruce Wood, powiedział, że jednostkę tak zaprojektowano, by wymagała jedynie rutynowej konserwacji do końca okresu użytkowania. Teoretycznie, po wykręceniu 100 000 kilometrów silnik zostanie wyjęty z komory, sprawdzony i następnie odbudowany z nowymi tłokami i zaworami.

V12 Cosworth

Dla porównania: serwis silnika Mercedesa Project One, uważanego za głównego rywala Astona Martina Valkyrie, przewidziany jest po 50 000 kilometrów

Po pokonaniu tego dystansu jednostkę czeka kosztowna przebudowa. Mowa tu jednak o innym rozwiązaniu, ponieważ główny silnik V6 o pojemności 1,6 l wspierany jest przez 4 silniki elektryczne.

Wracając do V12 z Valkyrie. Na poniższym video możemy usłyszeć jego dźwięk, jak wkręca się na obroty podczas testu na hamowni. Przypomina trochę brzmienie wydawane przez bolidy F1 z wczesnych lat. 90.

 

 

Źródło: Aston Martin


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze