Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Tak wygląda najszybszy Volkswagen Arteon – ART3on. Ale w salonie go nie kupisz

Praktykanci oddziału Volkswagena z Australii zamienili stylowego niemieckiego fastbacka w pełni rasowy samochód wyścigowy o nazwie ART3on. Projekt powstał z myślą o zawodach World Time Attack Challenge, które odbywają się w Sydney.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


ART3on, czyli trochę taka sztuka dla sztuki

Arteon

Jednorazowy koncept otrzymał kolorowe oryginalne malowanie. Wolną rękę przy wyborze farb dostał uznany artysta uliczny, Simon Murray. Najważniejsze zmiany zaszły jednak pod maską.

Mocno podkręcono silnik – generuje teraz aż 483 KM

ART3on

Volkswagen Arteon w najmocniejszej wersji silnikowej skrywa pod maską 2-litrową jednostkę o mocy 280 KM. Młodym inżynierom udało się z niej wycisnąć dodatkowe 200 KM. Wzrósł również moment obrotowy z 350 do 600 Nm.

Lista modyfikacji jest dość długa

ART3on

Obejmuje nową i wydajniejszą turbosprężarkę RacingLine i nowy układ dolotowy. Poprawiono układ intercoolera, obieg oleju, pompę paliwową oraz układ wydechowy. Jakby tego było mało, przeprogramowano także skrzynię biegów. Praktykanci Volkswagena dopasowali do auta zawieszenie Bilstein Clubsport, a na koła założyli semi slicki Pirelli P-Zero Trofeo. Nie mogło też zabraknąć lepszych hamulców – o te zadbała firma AP Racing.

We wnętrzu pojawiły się wyścigowe fotele z pasami szelkowymi i klatka bezpieczeństwa. Pojazd zaopatrzono w system odcięcia zapłonu, na wyposażeniu znalazła się także gaśnica.

Rezultatem wprowadzonych zmian są oczywiście osiągi

Volkswagen Arteon najmocniejszy na swiecie

Volkswagen ART3on przeszedł testy na torze Luddenham Raceway w Sydney. Zmodyfikowany pojazd z dwusprzęgłową, 7-stopniową skrzynią biegów DSG i seryjnym napędem na 4 koła był w stanie pokonać pierwszą setkę w zaledwie 3,9 s. I to przy delikatnym wzniesieniu, jakie charakteryzuje tę trasę. To znaczny postęp wobec 5,6 s, które potrzebuje standardowa wersja auta. Najwyższa zanotowana prędkość nie jest znana, ale z pewnością przekracza 250 km/h – taką wartość podaje specyfikacja techniczna w katalogu Volkswagena.

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze