Twój blog motoryzacyjny

Dodge Demon jeszcze mocniejszy

Co może być lepszego od 840-konnego Dodge’a Demona? Według firmy Hennessey – Dodge Demon o mocy 1200 KM. A to nie koniec, bo teksański tuner szykuje już podobno specjalny pakiet wzmacniający, który wyciśnie z Demona aż 1500 KM.

Można się poczuć jak Dominic Toretto w „Szybkich i Wściekłych”

Dodge Demon zadebiutował na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku w 2017 roku z etykietką najlepszego muscle cara w historii muscle carów. Tuż przed premierą został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako samochód, który jest w stanie wykonać najdłuższe wheelie, czyli jazdę na tylnych kołach. W ten sposób Demon pokonał dokładnie dystans 0,89 m.

Jeszcze bardziej imponującym rekordem jest przyspieszenie muscle cara od 0 do 96 km/h, które wynosi 2,3 s. To wystarcza, by ćwierć mili pokonać w 9,65 s. Coś, co jest poza zasięgiem najszybciej przyspieszających produkcyjnych pojazdów na świecie, z Bugatti Chiron na czele.

Demon powstał na bazie Challengera SRT Hellcat

Również skrywa V8 pod maską, ale zamiast 707 KM ma ich aż 840 (i 1044 Nm – o 250 Nm więcej niż w wersji Hellcat). Jednostka ma wzmocniony układ korbowo-tłokowy, a sprężarka zmienioną pojemność z 2,4 do 2,7 l. Za przeniesienie takiej mocy na tylną oś odpowiada 8-biegowa skrzynia automatyczna.

Są jednak ludzie, którym 840 koni nie wystarcza

Trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie jest. Dla nich tuner z Teksasu przygotował specjalne pakiety wydajności – HPE1000 i HPE1200 (prace trwają nad pakietem HPE1500). W przypadku pierwszej aktualizacji Demon robi „ćwiartkę” w 9,14 s, osiągając na mecie 244 km/h. Wariant HPE1200 to już czysta spekulacja. Prawdopodobnie pokonanie pierwszej ćwierć mili zajmuje mniej niż 9 s. Prędkość maksymalna nigdy nie była sprawdzana. Decydując się na tę modyfikację otrzymujemy klatkę bezpieczeństwa z homologacją NHRA i spadochron, który przyda się przy hamowaniu.

Dokładnie taki egzemplarz o mocy 1200 KM jest bohaterem poniższego filmu. Samochód zanim trafił do klienta, przeszedł krótki test przyspieszenia na długiej prostej.

Ile za „zastrzyk” mocy?

Wzrost mocy oznacza także wzrost ceny. Bazowa cena Demona wynosiła 85 000 dolarów, ale tak naprawdę wszystko zależało wyłącznie od sprzedającego-dilera (bo cena była „uwolniona”). Obecnie limitowany do 3300 sztuk Demon na aukcji za 150 000 – 180 000 dolarów nikogo nie powinien dziwić. Pakiety poprawiające wydajność muscle cara to dodatkowy wydatek kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Źródło: Hennessey


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze