Twój blog motoryzacyjny

Liczby tygodnia #57

W zestawieniu najciekawszych liczb minionego tygodnia m.in. o produkcyjnej wersji rosyjskiej limuzyny oraz rekordowej aukcji w Monterey. Zapraszam.

22 000 000

Podczas Monterey Car Week Ferrari 250 GTO zostało wylicytowane za prawie 50 000 000 dolarów. Nie jest to jedyny rekord kalifornijskiej aukcji. Tytuł najdroższego amerykańskiego samochodu, jaki kiedykolwiek sprzedano na licytacji przypadł Duesenbergowi SSJ z 1935 roku.

Duesenberg SSJ sprzedany za 22 mln dolarow

Auto należało niegdyś do Gary’ego Coopera i jest jednym z dwóch istniejących egzemplarzy. W latach 30. Duesenberg SSJ musiał na ulicy robić niesamowite wrażenie. Dzięki potężnemu silnikowi V8 o mocy 400 KM mógł bez większego problemu rozpędzić się do 225 km/h. Być może właśnie ten fakt ostatecznie przekonał anonimowego nabywcę do wyłożenia na stół 22 000 000 dolarów.

1600

Venom F5

John Hennessey pokazał silnik, który znajdzie się w Venomie F5 – pojeździe aspirującym do ustanowienia rekordu prędkości 482 km/h. To podwójnie doładowana jednostka V8 o pojemności 7,6 l i mocy ponad 1600 KM. Teraz jeszcze tylko odpowiednie opony (prawdopodobnie marki Michelin) i można rezerwować tor Volkswagena Ehra-Lessien lub jakąś inną „długą prostą”. Czas na zmierzenie się z rekordem Koenigsegga.

150

Aurus Senat – prezydencka limuzyna Putina – w wersji produkcyjnej nawiązuje stylistycznie do Rolls-Royce’a Phantom. W odróżnieniu jednak od niego ma napęd na 4 koła. Auto zadebiutowało na Moskiewskim Międzynarodowym Salonie Samochodowym.

Aurus Senat - limuzyna Putina

Pod maską Aurusa pracuje 4.4-litrowa jednostka V8 twin turbo, przy której palce maczali inżynierowie z Porsche. Silnik współpracuje z elektrycznym motorem, a całość układu generuje 600 KM. W przygotowaniu jest jeszcze mocniejszy silnik – V12, który ma generować aż 850 KM.

Aurus Senat

Rynek zbytu? W pierwszej kolejności Rosja, ale producent kieruje swój wzrok także na Chiny i Bliski Wschód. Cena nie została ujawniona, ale ma być o 20% taniej od modeli Bentleya i Rolls-Royce’a. W pierwszym roku produkcji (2019) Aurus Senat powstanie w liczbie 150 egzemplarzy.

19

SUV Renault Arkana na rynek rosyjski

Tydzień bez informacji o SUV-ach to tydzień stracony. Na wspomnianej imprezie motoryzacyjnej w Moskwie Renault pokazał nowego SUV-a o nazwie Arkana. Będzie on na początku dostępny wyłącznie na rynku rosyjskim, a do sprzedaży trafi w przyszłym roku.

Renault Arkana

Arkana jeździ na zmodyfikowanej platformie Renault Kaptur, który z kolei jest wariantem europejskiej wersji mniejszego Captura. SUV wyróżnia się wysokim prześwitem, opadającą linią dachu i 19-calowymi kołami. No i tyłem, który mocno przypomina Mercedesa GLC Coupe. Ciekawe, czy był to celowy zabieg stylistyczny, czy po prostu „tak wyszło”.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze