Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Tak wygląda Volkswagen Jetta ‘Bonneville’ o mocy 500 KM

Nijaki z wyglądu Volkswagen Jetta, którym podróżują najczęściej małomiasteczkowi dentyści, doczekał się w końcu 500-konnej wersji budzącej emocje. W salonie go jednak nie kupicie.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Jetta o mocy 500 KM

W Europie od 2018 roku nie można kupić najnowszej Jetty. Volkswagen uznał, że przynajmniej na tę chwilę produkcja tego czterodrzwiowego sedana na Starym Kontynencie nie ma sensu. W USA można – siódma odsłona niemieckiego producenta dostępna jest z silnikiem 1,4 TSI o mocy 147 KM.

Amerykanie będą mogą również zdecydować się na najmocniejszy wariant pojazdu z oznaczeniem GLI o mocy 220 KM. Tyle generuje 2-litrowa jednostka TFSI z rodziny EA888.

I tu dochodzimy do firmy THR Manufacturing i specjalnej Jetty, szykowanej na przejazd po wyschniętym jeziorze Bonneville w stanie Utah. Auto bazuje na modelu GLI, ale jest od niego znacznie mocniejsze.

Ma 500 koni mechanicznych i może rozpędzić się do 335 km/h

Jetta o mocy 500 KM

Poza tym posiada mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, obniżone zawieszenie i specjalne koła i opony, które będą musiały poradzić sobie ze słoną powierzchnią Bonneville. To bardzo istotne, bo celem jest rozpędzenie Jetty do ponad 335 km/h. Pozwoli to pobić rekord w kategorii BGC/G, wynoszący dokładnie 335,6 km/h. Gdy już się to powiedzie, wyhamowanie auta zapewnią dwa spadochrony.

Jetta na Bonneville

W walce o jak najniższą masę Jetty jej wnętrze całkowicie opróżniono. W kabinie pozostała jedynie klatkę bezpieczeństwa i fotel z włókna węglowego z 5-punktowymi sportowymi pasami.

Dwie pieczenie na jednym ogniu

Jetta na Bonneville

Próba pobicia rekordu prędkości na jeziorze Bonneville, przewidziana na 11 sierpnia, nie jest jedynym celem Volkswagena. Niemiecka marka w USA chce w ten sposób promować wspomnianą Jettę GLI, która wkrótce trafi do sprzedaży.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze