Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Volkswagen z rekordem na Pikes Peak

Romain Dumas za kierownicą elektrycznego Volkswagena I.D. R wspiął się na Pikes Peak w rekordowym czasie 7 minut i 57 sekund. Nikt tak szybko przed nim tu nie jeździł.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Swoim wyczynem Romain Dumas pobił nie tylko poprzedni wynik ustanowiony w pojeździe elektrycznym przez Rhysa Millena o całą minutę, ale pozostawił również w pokonanym polu najszybszego dotychczas człowiek na Pikes Peak – Sebastiena Loeba (8 minut i 13 sekund w 2013 roku w radykalnie zmodyfikowanym Peugeocie 208 T16). Czas przejazdu byłby jeszcze lepszy, gdyby nie warunki pogodowe – Dumas walczył z mgłą i wilgocią na trasie.

156 zakrętów do mety

Volkswagen I.D. R na Pikes Peak

Wyścigi na słynną górę w Colorado Springs mają stuletnią tradycję. Zasady są proste: wygrywa najszybszy, a próba bicia rekordu jest tylko jedna. Pikes Peak liczy prawie 20 kilometrów i składa się ze 156 zakrętów. Różnica wysokości pomiędzy metą a startem sięga1800 metrów. W 2012 roku trasę pokryto asfaltem.

To idealne warunki dla elektryków, w przypadku których trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak zasięg, hamulce, czy siłę docisku, ale już nie obawy o utratę mocy. Ta jest dostępna pod butem niemal od razu. Nie bez znaczenia jest także sam bolid specjalnie opracowany pod wymogi wspinaczki.

Volkswagen I.D. R

Volkswagen z rekordem na Pikes Peak

Prototypową wyścigówkę Volkswagena poznaliśmy w kwietniu. Jak przyznał niemiecki producent prace nad jej konstrukcją trwały 8 miesięcy. Pojazd napędzany jednostką elektryczną o mocy 680 KM (500kW) wyróżnia się niską masą (zaledwie 1100 kilogramów z akumulatorami i kierowcą na pokładzie), napędem na 4 koła i bardzo aerodynamicznym kształtem. Ostateczny sukces całego przedsięwzięcia z pewnością nie byłby możliwy bez odpowiedniego docisku do podłoża, którego gwarantem jest sporych rozmiarów spojler.

Jak ten rekord należy rozumieć?

Rekordowy Volkswagen na Pikes Peak

Pomijając czysty prestiż, który wynika ze zwycięstwa, chodzi o coś więcej. Volkswagen kreśli kierunek, w którym chce podążać. Do 2025 roku marka z Wolfsburga planuje zaprezentować ponad 20 modeli na prąd i tym samym odgrywać znaczącą rolę na rynku elektromobilności. Wyścig do chmur kosmicznego I.D. R komunikuje nam, że jest na to szansa.

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze