Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Nobe 100 – trójkołowiec z Estonii

Trójkołowce są fajne, ale Nobe 100 jest przede wszystkim śliczny. To najczęstsze słowo, jakie można spotkać w sieci na temat estońskiego pojazdu. I nie ma ono zabarwienia pejoratywnego. Nobe 100 naprawdę jest śliczny. Sami zobaczcie.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Prace nad trójkołowcem rozpoczęły się w 2016 roku i są już na takim etapie zaawansowania, że jego twórcy uznali, że czas ujawnić więcej zdjęć. I zorganizować zbiórkę pieniędzy. Ma w tym pomóc video, z którego dowiadujemy się, że Nobe 100 posiada fizyczną formę i powstał z inspiracji Volkswagenem Beetle. Jest zwinne w mieście, cechuje się praktycznością i daje radość z jazdy.

Styl retro

Nobe 100

Trójkołowiec nawiązuje swoim wyglądem do aut z lat 30. ubiegłego wieku. W tej ekscentryczności stylistycznej tkwi jego urok. Szczególnie bardzo minimalistyczne wnętrze z analogowymi wskaźnikami, cienką białą kierownicą i chromowanymi przełącznikami wyróżniają Nobe 100 na tle innych pojazdów z trzema kołami.

Elektryczny napęd

Nobe 100

Wcześniej dostaliśmy już kilka technicznych informacji na jego temat, które z oczywistych względów należy traktować z pewnym dystansem. Nobe 100 ma napęd na wszystkie 3 koła i został wyposażony w elektryczny silnik. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi 220 km, ale można go zwiększyć dzięki dodatkowej wymiennej baterii. Przyspiesza od 0 do 96 km/h w 5,9 s, i pędzi z maksymalną prędkością 109 km/h.

Ma jedną wadę – jest startupem

Nobe 100

A startupy mają to do siebie, że rzadko wypalają. Pierwszym z brzegu przykładem jest Elio Motors, o którym pisałem tutaj.

Schemat jest z reguły taki sam. Para idzie w gwizdek, czyli w wizualizację i marketing. Przy odrobinie szczęścia powstaje kilka egzemplarzy pokazowych, które ładnie prezentują się na zdjęciach. Potem jest jeszcze crowdfunding, kilka wzmianek o pojeździe w zaprzyjaźnionych mediach, a punktem kulminacyjnym – udział w targach motoryzacyjnych. Następnie zapada cisza i projekt umiera śmiercią naturalną. Albo jak w przypadku wspomnianego Elio Motors – firma próbuje jeszcze wrócić do żywych, szukając ratunku w kryptowalutach.

Czy trójkołowiec z Estonii, którego debiut przewidziano na październikowe targi w Paryżu, wpisze się w ten pesymistyczny scenariusz? Obym się mylił.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze