Twój blog motoryzacyjny

Auta pędzlem malowane

Saudyjska malarka, Shalemar Sharbatly, stworzyła ekspresyjną kreację na karoserii Pagani Zonda S. To nie pierwszy raz, kiedy samochód staje się płótnem dla artystów.

Malarka nałożyła farbę na specjalną folię przyklejoną do paneli nadwozia, dzięki czemu łatwo powrócić do pierwotnej wersji kolorystycznej. Praca nad dziełem trwała 4 godziny i zakończyła się sukcesem. „Pochlapane” farbą Pagani Zonda będzie teraz przemierzać elitarne galerie sztuki na świecie.

Na styku sztuki i motoryzacji można znaleźć więcej podobnych przykładów

Gallardo w dekoracyjnych wzorach

Kilka lat temu Alexander Mijares z Miami otrzymał szansę pomalowania Lamborghini Gallardo, które następnie trafiło na wystawę Art Basel Miami 2013. Podobnie jak w przypadku kolorowego Pagani, tak i tu cały proces był odwracalny, co oznacza, że po wystawie auto mogło odzyskać oryginalny lakier.

 

Phantom V „Psychodelic Rolls”

W 1965 roku John Lennon, będący już uznaną gwiazdą rocka, kupił sobie Rolls-Royce’a Phantoma w kolorze Valentine Black. Barwa lakieru auta nie przypadła jednak ekscentrycznemu Lennonowi do gustu i muzyk zlecił jego przemalowanie. Pracę wykonała firma JP Fallon rękami artysty Steve’a Weayera. Tak powstało jedyne w swoim rodzaju dzieło inspirowane cygańskimi karawanami. Lennon wykorzystał je w promocji albumu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club.

BMW Art Cars

Na deser zostawiłem auta pomalowane przez najwybitniejszych współczesnych artystów. Tworzą one niezwykłą kolekcję, składającą się już z 19 modeli BMW. Przynajmniej jeden z nich zawsze jest eksponowany w muzeum marki w Monachium. Większość kolekcji jeździ po świecie, a w 2014 roku ten niezwykły zbiór aut dotarł nawet do Polski. Oto kilka najciekawszych modeli:

BMW 3.0 CSL

Wszystko zaczęło się w 1975 roku od BMW 3.0 CSL, które ozdobił rzeźbiarz Alexander Calder na prośbę swojego przyjaciela i kierowcy rajdowego, Herve Poulain’a. Samochód startował w wyścigu 24h Le Mans, ale swój debiut zakończył awarią wału napędowego.

Z BMW 3.0 CSL zmierzył się również amerykański malarz i grafik, Frank Stella.

BMW 320i

BMW 320i jest trzecim autem w kolekcji BMW Art Cars. Samochód został pomalowany w stylu pop-art przez Roya Lichtensteina. W artystycznym założeniu linie biegnące przez karoserię miały wyznaczać drogę, którą samochód ma się poruszać.

BMW M1

Najbardziej znanym autem z całej serii jest sportowe BMW M1 po ingerencji twórczej Andy’ego Warhola. Król pop-artu wyobraził sobie samochód podczas szybkiej jazdy – rozmazane linie i kolory symbolizują prędkość i ruch. BMW M1 zaliczyło udany start w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, kończąc rywalizację na 6. miejscu.

BMW 635i CSi

BMW 635i CSi jest z kolei pierwszym autem produkcyjnym BMW, które wykończył europejski artysta. Przywileju tego dostąpił austriacki grafik, Ernst Fuchs.

 

Źródło: bmw-motorsport.com, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze