Twój blog motoryzacyjny

Liczby tygodnia #47

Bugatti Chiron ujrzało światło dzienne na genewskich targach w 2016 roku, a kilka dni temu z fabryki w Molsheim wyjechał setny egzemplarz tego niezwykłego superauta. Zapraszam na zestawienie najciekawszych liczb tygodnia.

100

Jubileuszowy egzemplarz trafi do klienta z Półwyspu Arabskiego, który zapłaci za niego 2 850 000 euro (plus podatek).

Linia produkcyjna Bugatti pracuje pełną parą, by zdążyć z harmonogramem zamówień. Ponad 300 osób zdecydowało się bowiem zastąpić Veyrona nowym modelem. Bugatti jest w stanie złożyć ok. 70 sztuk rocznie (z przewidzianych jeszcze 400 egzemplarzy). Z prostego matematycznego rachunku wynika zatem, że Chiron pozostanie w produkcji do 2023 roku.

30

Rok po debiucie w Chinach do Europy „dojechał” Citroen C5 Aircross. To SUV, który oficjalnie zastępuje model C5. Producent zadbał o to, by auto swoim wyglądem nawiązywało do linii stylistycznej mniejszego z Aircrossów – C3 i było dostępne w 30 kombinacjach kolorystycznych. Pod maską znajdziemy silniki benzynowe i wysokoprężne w przedziale mocy od 130 do 180 KM. W 2019 roku pojawi się również hybryda typu plug-in. Sprzedaż Citroena C5 Aircross rusza pod koniec roku.

600

Na europejskim rynku debiutuje także bardzo szybki sedan – BMW M3 CS, które ma 460 KM i może poszczycić się maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 600 Nm. Wyposażone w 7-biegową dwusprzęgłową przekładnię M3 CS przyspiesza do setki w 3,9 s i rozpędza się do 280 km/h. Przewidziano jedynie 1200 sztuk, z czego 550 trafi do USA.

5,5

Dla wielu miłośników motoryzacji najciekawszym punktem niedzielnych zaślubin księcia Harry’ego z Meghan Markle był Jaguar E-Type Concept Zero, którym para wyruszyła na przyjęcie weselne.

Auto wykorzystuje klasyczną karoserię modelu E-Type z 1968, ale zamiast 6-cylindrowej jednostki XK6 ma silnik elektryczny o mocy 220kW. Układ napędowy zapewnia start do setki w 5,5 s. Z kolei zasięg na jednym ładowaniu umożliwia pokonanie 270 kilometrów.

25

Władze Hamburga wprowadziły ograniczenia ruchu dla pojazdów z silnikiem Diesla, które nie spełniają wymogów normy Euro 6. Zakaz zacznie obowiązywać od 31 maja i będzie dotyczył na początku dwóch ulic w mieście – mowa o wybranym odcinku Max Brauer-Allee i Strasemannstress. Naruszenie zakazu będzie wiązało się z karą 25 euro dla aut osobowych i 75 euro dla ciężarówek (wyłączeni z niego są mieszkańcy ulic i pojazdy uprzywilejowane).

Tym samym Hamburg staje się pierwszym miastem w Niemczech, które wprowadza obostrzenia wobec diesli. Kolejnymi miastami, które przymierzają się do podobnych ograniczeń są Monachium i Stuttgart.

 

Zdjęcia: carscoops.com, theguardian.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze