Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Bentley Dominator – krótka historia jednego zdjęcia #2

Rolls-Royce Cullinan przedstawiany jest jako najdroższy i najbardziej luksusowy SUV na świecie, jaki kiedykolwiek powstał. Sułtan Brunei z pewnością musiał się uśmiechnąć na jego widok. Być może nawet zajrzał do swojego gigantycznego garażu, żeby popatrzeć na swoje 6 egzemplarzy Bentleya Dominatora, które zamówił w 1994 roku, płacąc ponad 4 miliony dolarów za sztukę.


Targi motoryzacyjne ProfiAuto Show 2019

  

O istnieniu zbudowanego na specjalne życzenie Bentleya Dominatora prawdopodobnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli, gdyby nie kilka zdjęć, które ktoś wykonał na pasie startowym podczas załadunku dwóch pojazdów do samolotu narodowych linii lotniczych Brunei. Fotografię opublikował brytyjski magazyn Autocar w 1998 roku i wybuchła sensacja.

Bentley Dominator

Rama z Range Rovera

Nie znamy wszystkich szczegółów technicznych Dominatora. Prawdopodobnie SUV wykorzystywał ramę Range Rovera P38A, który w tym czasie stanowił jedyną realną opcję dla klientów chcących jeździć luksusową terenówką. Nie ma też jasności, jeśli chodzi o jednostkę napędową – najczęściej spekuluje się, że mogło to być V8 o pojemności 3,9 l z Land Rovera lub V8 o pojemności 6,75 l zapożyczone z Bentleya.

Nadwozia SUV-ów wykończono chromowanymi dodatkami, a ich wnętrza zaopatrzono w skórę i wysokogatunkowe drewno.

Bentley Dominator od srodka

Sułtan Brunei znany jest z kolekcjonowania bardzo drogich i rzadko występujących w przyrodzie aut. To jednak szczególny typ zbieracza, który kupuje nowy samochód, wstawia go do garażu, a później o nim zapomina. Taki los mógł spotkać również Dominatora. Gdzieś w garażowych czeluściach jednego z najbogatszych ludzi na świecie gnije właśnie czerwony Bentley Dominator, ale jego legenda wciąż trwa.

Bentley Dominator

 

Zdjęcia: carscoops.com

Przeczytaj też: Kask Dana Gurney’a – z cyklu krótka historia jednego zdjęcia #1


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Targi motoryzacyjne w 2019 roku, na których nie może Cię zabraknąć! >>

Komentarze