Twój blog motoryzacyjny

Liczby tygodnia #44

W zestawieniu najciekawszych liczb minionego tygodnia m.in. o jubileuszu Land Rovera oraz nietypowym elektrycznym superaucie Rolanda Gumperta.

530

BMW 850i xDrive tuz przed debiutem

Coraz więcej wiadomo na temat specyfikacji BMW 850i xDrive, którego debiut przewidziany jest na czerwiec (podczas wyścigu Le Mans). Pod maską pięknego coupe z Bawarii trafi 4,4-litrowa jednostka V8 z podwójnym doładowaniem o mocy 530 KM i momencie obrotowym na poziomie 750 Nm. Za przeniesienie mocy na cztery koła będzie odpowiadać automatyczna skrzynia biegów Steptronic o ośmiu przełożeniach.

70

Land Rover

Ważna data w historii motoryzacji – 30 kwietnia 1948 roku na targach motoryzacyjnych w Amsterdamie miała miejsce prezentacja pierwszego modelu Land Rovera. Samochód wykorzystywał podwozie Willysa, a do jego napędu posłużył 50-konny silnik o pojemności 1,6 l. Terenowy pojazd szybko zdobył dużą popularność wśród mieszkańców wsi, świetnie sprawdzał się również jako auto specjalistyczne, wykorzystywane przez różnego rodzaju służby. W sumie w ciągu 70 lat Brytyjczycy zanotowali sprzedaż ponad 7 milionów Land Roverów na całym świecie.

1200

Unikalne spojrzenia na samochód sportowy zaprezentowała firma Rolanda Gumperta, wespół z chińskim startupem Aiways. Mowa o pojeździe RG Nathalie, nazwanym tak na cześć córki Gumperta. To pierwsze na świecie superauto, które wykorzystuje 4 silniki elektryczne oraz ogniwa paliwowe zasilane metanolem (jest łatwiejszy w eksploatacji od wodoru).

Superauto od Gumperta - RG Nathalie

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania auto jest nie tylko bardzo szybkie (setka w 2,5 s, Vmax-300 km/h), ale cechuje się zasięgiem wynoszącym aż 745 mil (czyli 1200 km) przy spokojnej jeździe. RG Natalie ma pojawić się w sprzedaży już w przyszłym roku w liczbie 500 sztuk. Cena pozostaje nieznana, ale biorąc pod uwagę całą technologię wpakowaną w auto – nie będzie niska.

350 000

Huracan papieza na sprzedaz

12 maja na aukcji RM Sotheby w Monako będzie można wylicytować 610-konne Lamborghini Huracan, które w zeszłym roku otrzymał w darze od włoskiego producenta z Sant’Agata Bolognese papież Franciszek. Cała suma pochodząca ze sprzedaży samochodu papieża Franciszka – przewiduje się, że może to być nawet 350 000 euro – zasili konta kilku organizacji charytatywnych, w dużej jednak części (70%) trafi na fundusz odbudowy domów w obleganym przez ISIS mieście Nineveh w Iraku.


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze