Twój blog motoryzacyjny

Nissan Qashqai-R ‘2000HP’ rozpędza się do 382 km/h

Pamiętacie absurdalnie szybką Toyotę Land Cruiser, która 2 lata temu rozpędziła się do 370 km/h, ustanawiając rekordową prędkość dla SUV-a? Cóż, właśnie nastąpiła „zmiana warty”. Toyota straciła tytuł na rzecz pewnego Nissana Qashqaia, a do sieci trafił film dokumentujący całe wydarzenie.

382,7 km/h

Qashqai o mocy 2000 KM

To znacznie więcej niż wynosi prędkość startowa Boeinga 737 (290 km/h). To również więcej niż maksymalna prędkość seryjnego McLarena F1 (372 km/h) oraz wielu egzotycznych supercarów. Absurdalne jest to, że udało się ustanowić taki rekord w rodzinnym pojeździe, który szczególnie nie grzeszy opływowymi kształtami. Tunerzy to jednak wyjątkowa grupa ludzi, która lubi wyzwania z gatunku „sztuka dla sztuki”.

A propos tunera

Ojcem sukcesu jest firma tuningowa z Wielkiej Brytanii – Severn Valley Motorsport. Specjaliści od podkręcania Nissanów wzięli na warsztat pierwszą generację Qashqaia 2+2 i umieścili w nim podkręconą jednostkę z GTR-a (R35). Przeszczep się powiódł, bo rozstaw osi obu pojazdów był ten sam.

Qashqai o mocy 2000 KM

Na początku udało się wykrzesać 1150 koni mechanicznych. Auto oczywiście było piekielnie szybkie. Setka pękała w 2,7 s, a 200 km/h na wyświetlaczu pojawiało się po zaledwie 7,5 s. To wystarczyło, by dystans 1/4 mili pokonać w ok. 9,9 s. Ale było za mało, jak na ambicje brytyjskiego tunera.

Ponad 5 lat prac nad projektem

W kolejnych modyfikacjach na przestrzeni ostatnich 5 lat moc pojazdu urosła najpierw do 1250 KM, a następnie do 1500 KM. Punktem zwrotnym było osiągnięcie 2000 KM. Po uzyskaniu tej wartości inżynierowie SVM powiedzieli „sprawdzam”. Na pasie lotniska w Midlands Nissan Qashqai-R z wnętrznościami Godzilli pobił rekord Land Speed Cruisera.

Niedosyt

Qashqai o mocy 2000 KM

Zawsze w przypadku tego typu rekordów pojawiają się wątpliwości wysuwane przez krytyków lub konkurencję. Tak było i teraz. Brytyjczykom zarzucono, że próba prędkościowa odbyła się tylko w jednym kierunku (brak uśrednionej wartości dla dwóch przejazdów), więc nie ma szans na wpis do księgi rekordów Guinnessa. Poza tym sam Qashqai jest dużo mniejszym pojazdem od Land Speed Cruisera, dlatego porównywanie ich ze sobą nie ma sensu.

Być może. Nie o sens tu jednak chodzi, a o emocje. A tych z pewnością projektowi tunera SevernValley Motorsport odmówić nie można.

 

Źródło: Severn Valley Motorsport


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze