Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Volkswagen I.D. R gotowy na Pikes Peak

W Ales we Francji Volkswagen odkrył w końcu karty i zaprezentował elektryczną wyścigówkę, która ma wspiąć się na słynny szczyt Pikes Peak. Według niemieckiej marki pojazd oznaczony jako I.D. R jest szybszy od bolidu Formuły 1.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Volkswagen I.D. R w liczbach

Volkswagen I.D. R

Dwa silniki elektryczne prototypu I.D. R zapewniają w sumie 680 KM (500 kW) mocy i 651 Nm momentu obrotowego. Waga auta razem z zamontowanymi akumulatorami litowo-jonowymi i kierowcą na pokładzie nie przekracza 1100 kilogramów. Dodajmy do tego napęd na cztery koła z aktywnym rozdziałem momentu obrotowego, który gwarantuje doskonałą przyczepność.

Dla porównania: Volkswagen I.D. R ma więcej mocy niż Aston Martin DB11, przy masie Mazdy MX-5. To musi oznaczać znakomite osiągi. Volkswagen mówi o przyspieszeniu do pierwszej setki w czasie zaledwie 2,25 sekundy.

Elektromobilność ważnym kierunkiem rozwoju Volkswagena

Volkswagen I.D. R

Volkswagen zamierza mocno postawić na auta elektryczne. Mówi się nawet o kwocie 6 miliardów euro, które koncern w najbliższych latach miałby zainwestować w rozwój elektromobilności.

W 2016 roku poznaliśmy pierwszy elektryczny koncept z rodziny I.D., którego produkcję przewidziano na końcówkę roku 2019. Do 2025 roku marka planuje wprowadzić na rynek ponad 20 modeli o napędzie elektrycznym. Doświadczenie zdobyte przez Volkswagena w wyścigu Pikes Pike zostanie wykorzystane w rozwoju przyszłych pojazdów I.D.

Wspinaczka do chmur po rekord

 

Volkswagen I.D. R

Wspinaczka na Pikes Peak ma być testem dla napędu elektrycznego. Przy okazji Volkswagen pokusi się jednak o ustanowienie nowego rekordu. Obecny należy do Rhysa Millena, który za kółkiem elektrycznego bolidu eO PP100 w 2016 roku wjechał na szczyt góry w 8 minut i 57 sekund.

Zadanie prowadzenia tej lekkiej maszyny o dużej mocy przypadnie francuskiemu kierowcy o nazwisku Romain Dumas. Dla miłośników wyścigu Pikes Peak, to postać dobrze znana. Dumas triumfował trzykrotnie w ostatnich czterech edycjach „Race to the Clouds”. Na koncie ma również zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w teamie Porsche.

Volkswagen I.D. R na Pikes Peak

Elektryczny bolid I.D. R u podstawy góry stanie 24 czerwca. Do tego czasu producent będzie testował auto na torach wyścigowych.

Pikes Pike to wyścig z długą tradycją

Pikes Pike jest jednym z najstarszych wyścigów (obok Indianapolis 500), który ma miejsce na terenie USA. Swoją inaugurację zaliczył w 1916 roku i z nielicznymi przerwami trwa do dziś. Obecnie wyasfaltowana trasa (od 2012 roku) Colorado Springs liczy prawie 20 kilometrów, podczas których kierowcy mają do pokonania 156 zakrętów i średnie nachylenie wynoszące 7%. Meta znajduje się na wysokości 4302 metrów.

 

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze