Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Volvo XC90 – najbezpieczniejsze w Wielkiej Brytanii

Volvo XC90 zostało uznane przez niezależny brytyjski instytut Thatcham za najbezpieczniejszy pojazd na wyspach. Z przeanalizowanych wypadków drogowych jasno wynika, że kierowcy, jak i pasażerowie potężnego SUV-a zawsze wychodzili z nich cało.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Volvo XC90 ma już 16 lat

Volvo XC90

Volvo XC90 jest obecne na rynku od 2002 roku. Przez ten czas w ojczyźnie Szekspira sprzedano w sumie ponad 50 000 egzemplarzy. Co prawda nie wiadomo, ile z tych aut uczestniczyło w wypadkach, ale sam fakt, że nikt nie zginął za kółkiem flagowego SUV-a szwedzkiej marki na przestrzeni ostatnich 16 lat może robić wrażenie. Nawet jeśli mówimy tu o małym wyspiarskim kraju.

Według instytutu Thatcham do takiego stanu rzeczy przyczynił się w dużej mierze system awaryjnego hamowania, tzw. AEB (Autonomous Emergency Braking). Można go obecnie spotkać w wielu pojazdach należących do klasy wyższej. W zależności od producenta AEB jest różnie nazywany – w Volvo występuje od 2006 roku pod nazwą City Safety.

AEB – jak to działa?

XC90

AEB to układ, który dzięki kamerom, lidarom i czujnikom monitoruje otoczenie przed autem i w sytuacji braku reakcji ze strony kierowcy na zagrożenie najechania na innego użytkownika drogi lub przeszkodę rozpoczyna hamowanie awaryjne. System może całkowicie zapobiec zderzeniu lub zminimalizować skutki wypadku, gdy prędkość najczęściej nie jest większa niż 50 km/h.

Badacze wspomnianego instytutu uważają go za największe osiągnięcie w zakresie bezpieczeństwa od czasu wprowadzenia do pojazdów trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Prognozują również, iż w najbliższej dekadzie system AEB w Wielkiej Brytanii może uratować nawet 1100 osób.

Filozofia bezpieczeństwa według Volvo

XC90

Bezpieczeństwo to wizytówka marki Volvo od lat. Na tym polu producent nie ma praktycznie sobie równych, a świadczą o tym liczne tytuły i wyróżnienia w prestiżowych konkursach zdobywane każdego roku na całym świecie. Żeby wymienić tylko dwa, pierwsze z brzegu: Volvo XC60 otrzymało wyróżnienie Car Tech Award w kategorii najlepszych systemów bezpieczeństwa w 2017 roku. Z kolei XC90 dzierży tytuł najbezpieczniejszego samochodu w swojej klasie według testów Euro NCAP.

Wydaje się, że ambitny cel, jaki sobie postawili Szwedzi w 2008, czyli ograniczenie wypadków śmiertelnych z udziałem nowych pojazdów marki Volvo do zera (tzw. Projekt Vision 2020) nie jest tylko marketingową zagrywką.

 

Źródło: telegraph.co.uk


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze