Twój blog motoryzacyjny

Nowa Toyota RAV4 debiutuje w Nowym Jorku

Toyota wybrała Nowy Jork na miejsce prezentacji nowego modelu RAV4. 5. generacja cieszącego się na świecie ogromną popularnością japońskiego SUV-a trafi na rynek na początku przyszłego roku.

Auto zadebiutowało na targach New York Auto Show nieprzypadkowo. Amerykanie kochają SUV-y, a RAV4 darzą wyjątkową miłością. W 2017 roku ten SUV Toyoty sprzedał się na amerykańskiej ziemi w liczbie ponad 400 000 egzemplarzy, a księgowi obliczyli, że to oznacza wzrost sprzedaży o 15% względem roku 2016.

W Europie Toyota również nie może narzekać na brak popularności. W ubiegłym roku model RAV4 wybrało 112 537 klientów. Ponad połowa z zakupionych aut (dokładnie 58 600 sztuk) była wyposażona w napęd hybrydowy.

Pomimo świetnych wyników sprzedaży koncern uznał, że czas odświeżyć wygląd obecnej na rynku od 2013 roku Toyoty RAV4 i pokazał jej następcę.

Nowy platforma

5. generacja Toyoty RAV4 bazuje na nowej płycie podłogowej Toyota New Global Architecture (TNGA), która zapewnia niski środek ciężkości i lepszy rozkład masy. SUV cechuje się zwiększonym rozstawem osi o 3 cm, co przekłada się na przestronniejsze wnętrze. RAV4 jest niezauważalnie dłuższa, wyższa i nieco szersza od poprzedniczki oraz ma większy prześwit i krótsze zwisy.

Producent zwraca także uwagę na nadwozie auta, które jest sztywniejsze o 57% w porównaniu ze starszym modelem.

Wygląd

Toyota RAV4 jest kanciasta i masywna i z pewnością nie wszystkim przypadnie taka stylistyka do gustu. Generalnie jednak nie jest źle. W jej wyglądzie można się dopatrzyć wielu elementów zaczerpniętych z pokazanego w zeszłym roku w Los Angeles konceptu FT-AC.

Wnętrze

Kokpit nowej Toyoty RAV4 utrzymany jest minimalistycznym stylu z dużym naciskiem położonym na detale. Nabywca znajdzie we wnętrzu duży 7-calowy dotykowy wyświetlacz, który stanowi centrum informacyjno-rozrywkowym. Kompatybilny z nim pozostaje system sterowania głosowego Amazon Alexa i Apple CarPlay. Ciekawym nowym rozwiązaniem jako opcja będzie cyfrowe lusterko wsteczne, które ma poszerzać pole widzenia, dzięki zastosowaniu wysokiej klasy szerokokątnej kamery.

Kierowca na pokładzie nowego modelu będzie miał do dyspozycji całą gamę systemów wspomagających z zakresu bezpieczeństwa. Należy tu wymienić m.in. system ostrzegania przed kolizją z pieszym, funkcja hamowania awaryjnego, adaptacyjny tempomat, system ostrzegania o zmianie pasa ruchu, czy asystent rozpoznawania znaków drogowych. Co ważne, Toyota nie wspomina nic o funkcji autonomicznej.

Nie ma diesla

Dwa podstawowe silniki, z jakimi będzie można kupić RAV4 w USA mają odpowiednio pojemność: 2 i 2,5 l. Ta druga jednostka będzie dostępna w wersji hybrydowej, znacznie dopracowanej i wydajniejszej za sprawa drugiego elektrycznego silnika. Będzie on odpowiadał za napęd tylnych kół. O silnikach dieslach w tym momencie nic nie wiadomo. Pojawi się natomiast nowy zmodyfikowany rodzaj napędu na 4 koła.

Gama silników oferowanych w Europie nie została jeszcze ujawniona. Cóż, czekamy zatem na premierę nowej RAV4 na Starym Kontynencie.

 

Zdjęcia: motor1.com, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze