Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #34

W zestawieniu najciekawszych liczb minionego tygodnia m.in. o planach Mazdy dotyczących produkcji nowej generacji silników, a także o superszybkiej taksówce, która robi furorę w Norwegii.

30

Mazda planuje nowe jednostki

Bazując na własnych obliczeniach Mazda twierdzi, że silniki nowej generacji SkyActiv-X będą oszczędniejsze o nawet 30% od tych oferowanych obecnie – SkyActiv-G. Nowa technologia, łącząca w sobie najlepsze cechy motorów benzynowych i wysokoprężnych (mowa o tzw. jednostce benzynowej z zapłonem samoczynnym), pojawi się w modelach, które trafią do sprzedaży w 2019 roku. Co ciekawe, japoński producent przyznał się do tego, że pracuje już nad silnikiem spalinowym SkyActiv-3, który ma być jeszcze wydajniejszy, a pod względem całościowej emisji będzie mógł rywalizować z jednostkami elektrycznymi.

118 000

Stelvio

W 2017 roku Alfa Romeo według szacunków JATO Dynamics sprzedała na całym świecie w sumie 118 000 aut, wobec 71 700 pojazdów sprzedanych w 2016 roku. Pomimo rosnących liczb, nowych modeli na rynku (Stelvio i Giulia) i generalnie poprawy koniunktury Alfa Romeo nie osiągnęła zysków w minionym roku. Być może te pojawią się wraz z wypuszczeniem na rynek nowego pełnowymiarowego 7-osobowego SUV-a (takie chodzą plotki), który mógłby „wziąć na celownik” Audi Q7, BMW X5 czy Volvo XC90. Czas pokaże.

7

Camaro

650-konne Camaro ZL1 1LE jest bardzo szybkie, a dowodem na to jest czas wykręcony na Nurburgringu latem 2017 roku – 7 minut i 16 sekund. Główny inżynier Camaro, Al Oppenheiser, uważa jednak, że wynik ten można poprawić i realne jest zejście poniżej 7 minut. Jak bardzo Camaro musiałoby zostać usprawnione
i doposażone, żeby takiego wyczynu dokonać – tego Oppenheiser na razie nie powiedział.

127 000

Focus RS w roli taksowki w Norwegii

Ford Focus RS jako taksówka? Brzmi trochę dziwnie, szczególnie w takim kraju, jak Norwegia, gdzie panuje mocne lobby elektryczne. Sportowego hot-hatcha o mocy 350 KM postanowił wykorzystać do przewozu turystów Evald Jastad z miasta Odda. Pojazd szybko stał się miejscową atrakcją. Właściciel auta ceni sobie
z jednej strony jego praktyczność, z drugiej – emocje, które Focus RS ochrzczony mianem „Blue Lightning” dostarcza podczas jazdy. W końcu nie każda taksówka przyspiesza do setki w 4,7 s, gwarantując przy tym świetne wrażenia słuchowe. W przeciągu ostatnich 18 miesięcy taksówkarz pokonał autem 127 000 kilometrów.

 

Zdjęcia carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Komentarze