Twój blog motoryzacyjny

Ford ma pomysł na autonomiczny radiowóz

Ford złożył wniosek patentowy dotyczący budowy autonomicznego radiowozu. To oznacza jedno – wizja z filmu RoboCop może stać się rzeczywistością.

Autonomiczne radiowozy jak RoboCop

Niezniszczalny RoboCop, czyli filmowy cyborg-policjant wymierzający sprawiedliwość w mieście bezprawia może mieć wkrótce swojego odpowiednika w formie zautomatyzowanego radiowozu, który uprawniony będzie w dużej mierze do samodzielnego podejmowania działań policyjnych. Brzmi groźnie? Jak najbardziej. Ford jednak widzi w pojazdach autonomicznych przyszłość policji, a że nie jest to zwykły humbug świadczyć mają wnioski patentowe amerykańskiego koncernu, które trafiły do sieci.

Forc mysli a autonomicznym radiowozie

Patent został złożony w 2016 roku i opisuje autonomiczny pojazd patrolowy, który może działać samodzielnie lub być pod kontrolą funkcjonariuszy. Autonomiczny radiowóz wykorzystujący sztuczną inteligencję i naszpikowany kamerami i czujnikami będzie mógł patrolować ulice, a nawet ścigać piratów drogowych. Realizację takiego zadania ma umożliwić sprzężenie autonomicznej technologii z komputerową bazą danych i systemem fotoradarów, z których radiowóz pobierze numer rejestracyjny poszukiwanego auta.

Ale to nie wszystko. Według patentu Forda radiowóz będzie mógł komunikować się z innymi pojazdami
i w kluczowych sytuacjach decydować o wystawieniu mandatu lub pouczenia.

 Ford ma pomysł na autonomiczny radiowoz

To chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, które budzi projekt Forda. Myślenie o AI (sztucznej inteligencji) w kategoriach etycznych generuje mnóstwo pytań i wątpliwości i może być nie do zaakceptowania przez społeczeństwo. Dlatego szanse na to, że na drogach zobaczymy niebawem policyjne radiowozy bez kierowców są niewielkie. Sam pomysł Forda na wykorzystanie technologii autonomicznej wpisuje się jednak w modny trend motoryzacyjny, o którym w najbliższych latach będzie jeszcze głośniej.

 

Zdjęcia: carbuzz.com, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze