Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Toyota Yaris GRMN na torze

Toyota Yaris GRMN (akronim od Gazoo Racing Masters of the Nurburgring) ma nie tylko ciekawą nazwę i odważny wygląd, ale jest również jednym z bardziej drapieżnych małych hot-hatchy segmentu B na rynku. Inspirowany rajdowym Yarisem WRC japoński maluch trafił na tor.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Japonski hot-hatch - Toyota Yaris GRMN

Inżynierowie Gazoo Racing zadbali o to, by japoński maluch oferował ekscytujące wrażenia z jazdy. Usztywnione i zarazem obniżone zawieszenie przeszło restrykcyjne testy na Nurburgringu. Dodatkowo auto wyposażono w mechanizm różnicowy Torsen o ograniczonym poślizgu, co przekłada się na znacznie lepszą przyczepność i balans w zakrętach.

Jeśli chodzi o silnik, Toyota postawiła na 1,8-litrową jednostkę o mocy 212 koni mechanicznych (i 250 Nm) wspartą kompresorem. Dla miłośników Lotusa może brzmieć to znajomo – podobny silnik znajduje się w modelu Elise. Moc trafia na przednie koła za pośrednictwem 6-stopniowej manualnej skrzyni biegów.

Osiągi? Toyota Yaris GRMN nie ma się czego wstydzić na tle innych hot-hatchy. Sprint do setki zajmuje 6,3 s, a prędkość maksymalna wynosi 230 km/h. Peugeot 208 GTi, czy Ford Fiesta ST pod tym względem wypadają gorzej. Producent zwraca również uwagę na fakt, że ważący zaledwie 1135 kilogramów pojazd charakteryzuje się najlepszym stosunkiem mocy do masy w swojej klasie (5,34 kg na 1 KM).

Toyota Yaris GRMN jest mocno limitowana. Na europejskie drogi wyjedzie w liczbie 400 sztuk. To w dużym stopniu usprawiedliwia wysoką cenę pojazdu, którą ustalono w Europie na poziomie 29 900 euro (w Polsce – 139 900 zł).

Zobaczcie, jak ten maluch radzi sobie na torze w Castelloli w słonecznej Hiszpanii:

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze