Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Turkmenistan zakazuje czarnych aut w stolicy kraju

Prezydent Turkmenistanu, Kurbanguly Berdymukhamedov, postanowił z bogatej palety barw usunąć raz na zawsze kolor czarny oraz wszystkie jego pochodne. Od stycznia 2018 roku w stolicy kraju, Aszchabadzie, obowiązuje zakaz jazdy autem w tym kolorze. Preferowany za to jest biały, który podobno przynosi szczęście.

zakaz poruszania sie czarnymi autami w Turkmenistanie

To nie pierwsza kontrowersyjna decyzja przywódcy reżimowego państwa. W 2015 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca zakaz importu czarnych pojazdów. Jeszcze wcześniej, w 2014 roku, zabroniono przyciemniać szyby w autach. Teraz prezydent postanowił jednak pójść znacznie dalej w swoich absurdalnych pomysłach.

Samochody o czarnym nadwoziu zostaną odholowane przez policję. Ich właściciele mogą je odzyskać, ale pod warunkiem, że zobowiążą się do odświeżenia lakieru na kolor jaśniejszy. Oznacza to przemalowanie. Przesądny satrapa, który marzy o marmurowym białym mieście, sugeruje jedyny właściwy kolor.

Zakaz uderzy w najbiedniejszych, czyli tak naprawdę we wszystkich. Pomijając właścicieli lakierni, którzy korzystając z okazji podnieśli cenę za tę usługę. Koszt przemalowania auta w stolicy Turkmenistanu wzrósł
z 500 do 1000 dolarów, co ponad dwukrotnie przekracza średnią miesięczną pensję mieszkańca miasta.

Sam Berdymukhamedov oprócz białego lubi również zielony. W tym kolorze jest jego Bugatti Veyron.

 

Źródło i zdjęcie: en.hronikatm.com, carscoops.com

Komentarze