Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #29

Zestawienie najciekawszych liczb minionego tygodnia otwiera wynik Fiata Punto w testach zderzeniowych Euro NCAP, który niejako obnaża niedoskonałość całego systemu przyznawania punktów przez ten szacowny Instytut. Poza tym o popularności BMW w Chinach, hybrydzie Polestar i pewnym 6-kołowym potworze od Hennesseya. Zapraszam.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


0

0 gwiazdek Punto w testach zderzeniowych

Organizacja Euro NCAP przeprowadziła testy zderzeniowe kilkunastu pojazdów. Najniższą notę – zero gwiazdek otrzymał Fiat Punto, obecny na rynku w prawie niezmienionej formie od 12 lat. Na taką ocenę miały wpływ nowe absurdalne kryteria przyjęte przez Euro NCAP. Według najnowszych wytycznych samochód pozbawiony systemów wspomagających bezpieczeństwo i asystentów zmniejszających ryzyko kolizji nie ma prawa zdobyć więcej gwiazdek niż zero. Nawet jeśli w kluczowych kategoriach wypada całkiem nieźle, co miało miejsce w przypadku wspomnianego wiekowego Fiata Punto. Według ekspertów, jeśli uwzględnilibyśmy tylko kategorie ochrony dorosłych pasażerów, dzieci oraz pieszych, to Punto otrzymałoby co najmniej 2 gwiazdki.

542 362

BMW najpopularniejsze w Chinach

Najchętniej kupowaną luksusową marką w Chinach jest BMW. W pierwszych 11 miesiącach roku sprzedaż aut BMW w Państwie Środka wzrosła względem zeszłego roku o 15%, sięgając 542 362 pojazdów. Chińczycy cenią sobie także Mercedesa, który zanotował aż 27% wzrost sprzedaży (539 728 aut). Na trzecim miejscu uplasowało się Audi z 2,1% spadkiem i liczbą 528 706 sprzedanych aut.

6

Polestar 1

Niezwykła hybryda Polestar 1 koncernu Geely będzie oferowana na początku w 6 krajach. Są to USA, Chiny, Niemcy, Norwegia, Holandia i Szwecja. Na wyborze tych krajów zaważyło największe zainteresowanie ze strony klientów. Co ważne, auta nie będzie można kupić w tradycyjny sposób, tylko wypożyczyć na zasadzie subskrypcji i comiesięcznej raty. Produkcja pojazdu ruszy w 2019 roku.

349 000

Velociraptor 6x6

W zeszłym rok na targach SEMA, Hennessey awizował wprowadzenie na rynek Forda F-150 Raptor z dodatkową osią. W tym roku te plany zmaterializowały się. 6-kołowa bestia trafi do sprzedaży w liczbie 50 egzemplarzy, a każdy z nich będzie ostatecznie kosztował 349 000 dolarów, czyli ciut drożej niż szacowano rok temu. Nie uległa zmianie cena za pakiet podnoszący moc silnika z 450 KM do 600 KM. Nadal wynosi 22 000 dolarów. Dla szejków arabskich prawdopodobnie nie robi to żadnej różnicy, ostatecznie jednak VelociRaptor będzie dużo tańszy od swojego niemieckiego konkurenta – Mercedesa G63 AMG 6×6.

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze