Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Mercedes przedstawia: 3. generacja modelu CLS

3. generacja Mercedesa CLS zadebiutowała w Los Angeles. Oto kilka najważniejszych informacji na temat tego 4-drzwiowego coupe.

Mercedes CLS - 3. generacja

3. generacja Mercedesa CLS tradycyjnie wyróżnia się smukłą linią i świetnymi proporcjami. Jednocześnie przód auta z nowym grillem i reflektorami LED prezentuje się jeszcze bardziej agresywnie od poprzednika.  Dyrektor ds. projektowania w Mercedesie, Gorden Wagener, stwierdził, że po raz pierwszy udało się zaprojektować samochód, który wygląda równie ekspresyjnie na wstępnym szkicu, jak i na żywo.

Mercedes CLS

Nowy Mercedes CLS oparty jest w dużej mierze na najnowszej klasie E, z którą dzieli technologię podwozia, 9-biegową automatyczną skrzynię i system napędu na cztery koła 4MATIC.

Wpływ klasy E jest szczególnie widoczny we wnętrzu, a to za sprawą systemu infotainment i szerokiego ekranu dotykowego. Mercedes nie zrezygnował jednak całkowicie z fizycznych przycisków i wiele funkcji CLS-a m.in. klimatyzację i radio można obsługiwać w tradycyjny sposób.

Mercedes CLS od srodka

Nowością są podświetlane nawiewy, które zmieniają kolor w zależności od wybranej temperatury. Generalnie kierowca może wybierać spośród 64 kolorów oświetlenia kabiny.

Mercedes CLS

 

Do dyspozycji kierowcy i pasażerów pozostaje system kontroli komfortu ENERGIZING, który wykorzystuje klimatyzację, system do rozsiewania kompozycji zapachowych (znany z klasy S), wspomniane funkcje oświetlenia oraz system masażu foteli do stworzenia wyjątkowej i nastrojowej atmosfery.

Jednym z ciekawszych systemów na pokładzie jest Pre-Safe Sound, który w przypadku nieuchronnego zderzenia przygotowuje ucho i zmysły ludzkie do hałasu, łagodząc tym samym możliwe skutki wypadku. System aktywuje krótki sygnał dźwiękowy, co powoduje skurcz mięśnia strzemiączkowego w uchu. Dzięki temu odruchowi przyzwyczajony do wysokiego poziomu dźwięku narząd słuchu jest bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia.

Z tyłu znajdziemy 3 siedzenia, czego nie było do tej pory ani w pierwszej ani w drugiej generacji. Można je szybko złożyć powiększając przestrzeń bagażową, która w standardzie cechuje się pojemnością 520 litrów.

Mercedes CLS

Na początku Mercedes CLS będzie oferowany z 3. nowymi 6-cylindrowymi silnikami. Dwa z nich to 2,9-litrowe jednostki wysokoprężne o mocy 286 KM (CLS 350d) oraz 340 KM (CLS 400d). Jedyna jednostka benzynowa ma 367 KM (500 Nm) i wspomagana jest przez elektryczny silnik (EQ Boost), który zwiększa moc o 22 KM (np. podczas przyspieszania). Sprint do setki w najmocniejsze wersji zajmuje 4,8 s.

Mercedes CLS do sprzedaży trafi na wiosnę przyszłego roku. Oczekiwana bazowa cena auta to 57 000 funtów (ok. 272 000 zł).

 

Zdjęcia: autoexpress.co.uk

Komentarze