Twój blog motoryzacyjny

Tesla Roadster – najszybszy pojazd elektryczny na świecie

Elon Musk zaprezentował nowego roadstera, którego możliwości mogą przyprawić o zawrót głowy. Jeśli podane parametry są prawdziwe, a nie ma powodów przypuszczać, by było inaczej, pojazd Tesli jest najszybszym produkcyjnym elektrykiem na świecie. Przekonamy się jednak o tym najwcześniej w 2020 roku.

Tesla Roadster

Elon Musk ze swoją charyzmatyczną osobowością jest trochę jak Steve Jobs. Jego wystąpienia przyciągają tłumy, a kolejne modele szybko znajdują prawdziwych wyznawców. Podczas ostatniego spektaklu, którego gwiazdą miała być ciężarówka, Musk niespodziewanie wyciągnął z kapelusza sportowego roadstera.

Tesla Roadster

To w pewnym sensie powrót do korzeni. Pierwszym pojazdem Tesli Motors był przecież roadster. Jego druga generacja to już całkowicie inny samochód. Nie chodzi tylko o wygląd, choć i ten uległ zmianie – na korzyść. Chodzi przede wszystkim o osiągi, a te są oszałamiające.

Tesla Roadster cena

Niewiarygodne liczby Tesli Roadster

Z naładowanym do pełna akumulatorem nowy roadster Tesli Motors może pokonać 620 mil, czyli ok. 1000 kilometrów, zostawiając daleko w tyle całą elektryczną konkurencję.

Tesla Roadster sprawdź cenę

Niewiarygodne liczby dotyczą również przyspieszenia. Auto z napędem na cztery koła i teoretycznie 4 miejscami (2+2) rozpędza się do setki w czasie ok. 2 s. (od 0 do 96 km/h jest to według podanych informacji – 1,9 s.). Później jest równie szybko.

Tesla Roadster

160 km/h od startu wyświetla się kierowcy już po 4,2 s. Pokonanie ćwierć mili zajmuje zaledwie 8,9 s. Prędkość maksymalna? Na poziomie 400 km/h. Wszystko to ma być możliwe dzięki potężnej baterii o pojemności 200 kWh, trzem silnikom elektrycznym i… 10 000 Nm momentu obrotowego.

Co istotne, mówimy cały czas o bazowej wersji pojazdu. Aż strach pomyśleć, że w przyszłości roadster Tesli może być dostępny w wydajniejszym wcieleniu.

Tesla Roadster

Roadstera można kupić na 2 sposoby. Pierwszy wymaga rezerwacji w kwocie 50 000 dolarów i uzbrojenia się w cierpliwość – wtedy bazowa cena wynosi 200 000 baksów. Drugą opcją jest wpłacenie całej sumy – 250 000 dolarów za jeden z pierwszych limitowanych egzemplarzy (pula liczy 1000 aut z tzw. Founders Series).

Tesla Roadster

Tyle fakty. Dodajmy jeszcze jeden – Musk przyzwyczaił cały świat do tego, że na produkty Tesli Motors się czeka, czasami bardzo długo, czego najlepszym przykładem jest budżetowy Model 3. Sedan ujrzał światło dzienne na początku 2016 roku, ale data jego wprowadzenia na rynek była wielokrotnie przekładana. Ostatecznie samochód do sprzedaży trafi w 2018 roku.

Anonsowanie nowego modelu auta z dużym wyprzedzeniem przed jego oficjalnym debiutem na rynku to już zatem w przypadku Tesli tradycja, a wszelkie opóźnienia wpisane są w harmonogram prac. W takim podejściu mieści się zarówno zabieg marketingowy, jaki i sposób na gromadzenie środków na produkcję (m.in. poprzez system rezerwacji). Niewykluczone, że z bardzo szybkim roadsterem będzie podobnie. Pierwszy akt mamy już jednak za sobą. Przedstawienie się rozpoczęło, a na finał z pewnością warto czekać.

Przeczytaj również: Ponad 1000 kilometrów zasięgu Tesli Roadster

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze