Twój blog motoryzacyjny

Polestar 1 – nowa marka z DNA Volvo

Dwudrzwiowe hybrydowe coupe niemal z każdej strony wygląda jak odkurzony koncept Volvo sprzed kilku lat. Auto powstało na tej samej skalowanej platformie SPA, co XC90, korzysta również z jednostki napędowej z rodziny Drive-E, ale reprezentuje już odrębną markę. Polestar 1 wylądował na chińskiej ziemi.

Polestar 1

Podobieństwo do Volvo jest zauważalne, istotne są jednak fakty. Polestar 1 w 50% został opracowany na nowych podzespołach.

Polestar 1 z DNA Volvo

Pojazd posiada 2-litrową 4-cylindrową benzynową jednostkę (przód), którą wspierają dwa silniki elektryczne (tylna oś). Łączna moc takiego układu wynosi 600 KM i 1000 Nm momentu obrotowego. Na samym prądzie auto może pokonać dystans 150 kilometrów.

Polestar 1

Zawieszenie – Continuously Controlled Electronic Suspension – jest dziełem firmy Ohlins. Każdy amortyzator ma elektroniczny zawór, który dostosowuje się do nawierzchni i jest kompatybilny ze stylem jazdy kierowcy. To pierwszy tego rodzaju system, który można regulować z wnętrza pojazdu.

Polestar 1

Za układ hamulcowy – 6-tłoczkowe zaciski i 40-centymetrowe tarcze – odpowiada Akebono.

Nadwozie wykonano z włókna węglowego, dzięki czemu udało się zwiększyć jego sztywność o 45%, zmniejszyć masę pojazdu o 230 kg i znacznie obniżyć środek ciężkości.

Polestar 1

Polestar 1

Rozkład mas na poziomie 48/52 ma zapewniać idealne prowadzenie w zakrętach.

Kiedy możemy spodziewać się auta na rynku? Polestar awizuje, że nastąpi to w 2019 roku. Z taśmy planowo ma zjechać 500 egzemplarzy. Co ciekawe, Polestara 1 będzie można kupić w formie miesięcznego abonamentu na 2 lub 3 lata (podobne rozwiązanie ostatnio przedstawiło Porsche). Usługa obejmie wszelkie koszty związane z ubezpieczeniem i serwisowaniem auta, a nabywca w ramach subskrypcji zyska prawo do korzystania z innych pojazdów marki. Można już składać zamówienia.

Sportowe coupe to dopiero początek. Polestar zamierza w najbliższych latach wypuścić kolejne modele, które w odróżnieniu od „jedynki” będą już w pełni elektryczne. Tesla Model 3 zyska konkurenta w postaci Polestara 2, a miłośnicy SUV-ów będą mogli zdecydować się na bezemisyjnego Polestara 3.

 

Zdjęcia: autocar.co.uk, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze