Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #19

Lexus prezentuje unikalny lakier, a Audi świętuje na Węgrzech. Zapraszam na zestawienie najciekawszych liczb minionego tygodnia.

500 000

Audi TTS numer 500 000

Fabrykę w Gyor na Węgrzech opuścił egzemplarz Audi TT z numerem 500 000. Unikalne Audi TTS Coupe z 4-cylindrową 2-litrową jednostką benzynową oraz oryginalnym zielonym lakierem trafi do właściciela z Wielkiej Brytanii. Składanie modeli Audi TT w Gyor ma długą, bo prawie 20-letnią historię. Od 1998 roku z taśmy zjechało w sumie ponad milion aut spod znaku 4 pierścieni. W 2013 roku w Gyor powstała pełnoprawna fabryka pojazdów, a półmilionowy egzemplarz TTS stanowi kolejny krok milowy w rozwoju koncernu na Węgrzech.

308

Firma tuningowa Boba Motoring znana jest z ekstremalnych modyfikacji Golfów. Jej filozofia sprowadza się do potężnych turbosprężarek, napędu na 4 koła i dużej mocy najczęściej przekraczającej 1000 KM. W ich najnowszym projekcie 940-konny Golf pierwszej generacji pokonał odcinek 1/2 mili w 17,85 s osiągając prędkość maksymalną 308 km/h. Co ciekawe, w planie była jeszcze przewidziana próba z 1000-konną jednostką, ale na przeszkodzie stanęła pogoda. Czyste szaleństwo!

15

Lexus LC

Czy wiecie, jak długo może trwać praca nad stworzeniem nowego lakierem? Jeśli chodzi o Lexusa, to nawet 15 lat. W 2016 roku na genewskich targach Lexus zaprezentował odcień lakieru niebieskiego Structural Blue, a w tym roku pokrył nim nadwozie nowego modelu coupe LC. Lakier inspirowany jest naturą, a konkretnie kolorem tropikalnego gatunku błękitnych motyli Morpho. Ich skrzydła tak naprawdę są bezbarwne, a to co widzi oko jest efektem zjawiska interferencji światła.

Lexus w kolorze Structural Blue

Structural Blue nakładany jest na auto w 7 oddzielnych warstwach, przechodząc wcześniej rygorystyczne testy kontroli. Jego wyprodukowanie zajmuje 8 miesięcy. Cóż, doskonałość wymaga czasu.

5

Velar w tescie NCAP

Nowy Range Rover Velar nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest również bardzo bezpiecznym pojazdem.
W testach zderzeniowych Euro NCAP zdobył 5 gwiazdek i okazał się najbezpieczniejszym SUV-em przebadanym w tym roku. Wypadł lepiej od takich aut jak m.in. Alfa Romeo Stelvio, Audi Q5 czy Land Rover Discovery.

Velar otrzymał 93% w kategorii bezpieczeństwo dorosłych pasażerów, 85% w kategorii bezpieczeństwo przewożonych dzieci, 74% w kategorii bezpieczeństwo pieszych przy zderzeniu z autem oraz 72% przy ocenie aktywnych/pasywnych systemów bezpieczeństwa.

 

5,52

Koenigsegg Agera RS

Koenigsegg pokazał Bugatti miejsce w szeregu demonstrując swoje możliwości w widowiskowym teście przyspieszenia i hamowania „zero-400-zero”. Różnica na korzyść Agery RS wobec Chirona wyniosła 5,52 s.

 

Zdjęcia: carscoops.com, Lexus

Komentarze