Twój blog motoryzacyjny

Toyota Century – Rolls-Royce po japońsku

Toyota Century powstała z okazji setnej rocznicy urodzin założyciela marki, Sakichiego Toyody, w 1967 roku. Wóz stanowił synonim prestiżu, a wyróżniał się stonowaną elegancją i niezwykłą dbałością o detale. Wkrótce zadebiutuje jego 3. generacja.

Toyota Century to pojazd o imponujących rozmiarach. Ma ponad 5 metrów długości (5335 mm) i prawie 2 metry szerokości (1930 mm) Z rozstawem osi wynoszącym 3 metry prezentuje się majestatycznie.

Japończycy postanowili jak najmniej zmieniać w jej wyglądzie. W tym sensie Century jest wierna tradycji oraz stylistyce lat 80. Auto ma wydłużone drzwi, które mają ułatwiać wsiadanie i wysiadanie, przód z charakterystyczną kratką i podniesiony dach. Ten ostatni gwarantuje przestronność i wygodną pozycję dla głowy.

Klasyczny wygląd to tylko pułapka dla oczu. Toyota zadbała o to, by samochód otrzymał adaptacyjne LED-owe reflektory, a na jego pokładzie znalazły się najnowsze rozwiązania wpływające na komfort
i bezpieczeństwo.

Z firankami w drzwiach, drewnem i prawdziwą wełną, którą obszyte zostały szerokie fotele (z funkcją masażu) sąsiaduje wyświetlacz LCD wraz z systemem audio z 20 głośnikami (zastąpił odtwarzacz kaset magnetofonowych). Opcja skórzana jest dostępna, ale kosztuje drożej i jest przeznaczona dla tych, którzy wolą luksus w zachodnim stylu.

Pasażerowie z tyłu mają do dyspozycji nie tylko panel z klimatyzacją, ale również elektrycznie regulowane oparcia na nogi, stolik do pisania i lampkę do czytania.

Za bezpieczeństwo odpowiada rozbudowany system Toyota Safety Sense. Składają się na niego m.in. system monitorowania martwego pola, układ wczesnego reagowania w przypadku zderzenia czy system wykrywający ruch na jezdni podczas wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego. Japońska marka opracowała również nowe opony, które nie tylko redukują drgania na drodze, ale również są mniej hałaśliwe dla podróżujących.

Największa zmiana zajdzie pod maską. Toyota idzie z duchem czasu i rezygnuje z jednostki V12, którą zastąpi skromne V8 w układzie hybrydowym. Priorytetem jest zmniejszenie zużycia paliwa. Szczegóły poznamy jeszcze w tym miesiącu na Tokyo Motor Show, gdzie Century zaprezentuje swoje wdzięki w pełnej krasie.

 

Zdjęcia: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze