Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

7 aut z dużym grillem

Współczesne grille aut są coraz większe i agresywniejsze wizualnie. Kilka marek z tego elementu uczyniło swój znak rozpoznawczy, a ostatnio BMW zszokowało motoryzacyjny świat koncepcyjnym modele X7 z przerośniętymi nerkami. Oto kilka aut, w których grill zdecydowanie rzuca się w oczy.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


BMW X7

BMW X7

O tym, że Niemcy planują pokazać dużego SUV-a we Frankfurcie wiadomo było już od jakiegoś czasu. Gdy
w końcu pojazd zadebiutował, zamiast o minimalistycznym wnętrzu, czy technologicznych nowinkach na pokładzie, dziennikarze rozpisywali się o jego potężnym grillu, który praktycznie zawłaszczył cały front.

Na szczęście jest to koncept i w wersji produkcyjnej może być tylko lepiej.

Audi Nuvolari

Nuvolari koncept

Nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu producenta z Ingolstadt i trapezoidalnego grilla, który naznaczył aktualny wygląd Audi. Projekt Single Frame wiąże się z konceptem Audi Nuvolari z 2003 roku oraz z szefem designu niemieckiej marki, Walterem de Silvą.

Ewolucję grilla Audi na przestrzeni lat świetnie obrazuje poniższa grafika:

Ewolucja grilla w Audi

Rolls-Royce Phantom

Phantom

Ręcznie polerowany grill nowego Phantoma jest jak powiększony kod kreskowy. Lekko pochylony i doskonale zintegrowany z nadwoziem stanowi o majestacie marki.

Lexus LF-Gh

Lexus

W 2011 roku Lexus pokazał koncepcyjną hybrydę LF-GH z charakterystyczną wrzecionowatą osłoną chłodnicy (tzw. „spindle grille”). Grill początkowo wzbudził liczne kontrowersje, porównywano go m.in. do paszczy piranii czy twarzy predatora. Jego stylistyka była jednak przemyślana i świadomie zastosowana. Designer Lexusa, Yasuo Kajino, powiedział krótko: ci co go nie lubią, będą musieli się przyzwyczaić. Auta Lexusa miały się wyróżniać i być niejako z automatu kojarzone z elegancką marką. A łatwo rozpoznawalny grill miał dać przewagę Lexusowi nad niemiecką konkurencją.

Bentley Bentayga

Bentley Bentayga

Luksusowy SUV Bentleya ma nazwę zapożyczoną od szczytu górskiego na Wyspach Kanaryjskich i bardzo solidny grill, który koresponduje z wielkością auta.

Mercedes Concept IAA

Futurystyczny 4-osobowy Mercedes IAA zadebiutował równo 2 lata temu we Frankfurcie. Niemal wszystko w nim zostało podporządkowane aerodynamice, także grill (a w zasadzie cały przód auta). Przy prędkości 80 km/h ruchome elementy w zderzaku ustawiają się w pozycji najbardziej korzystnej, jeśli chodzi o przepływ powietrza. Warto przypomnieć, że współczynnik oporu powietrza tego niezwykłego Mercedesa wynosi zaledwie 0,19.

Geely Englon SC7-RS

Geely

W Chinach duży ostentacyjny i chromowany grill określa status kierowcy. Im jest on większy, tym pozycja właściciela auta jest wyższa w społeczeństwie. Przekłada się to na uprzywilejowane traktowanie na drodze. Właściciel takiego samochodu może liczyć np. na pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu. W dużych grillach przoduje szczególnie marka Geely.

 

Źródło i zdjęcia: wheels.blogs.nytimes.com, carthrottle.com, autoevolution.com, en.wikipedia.org, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze