Twój blog motoryzacyjny

Sayer – inteligentna kierownica Jaguara

Jaguar opracował urządzenie o nazwie Sayer, które być może w przyszłości zastąpi popularne „kółko” w pojazdach brytyjskiej marki. Futurystyczna kierownica zadebiutuje na targach Tech Fest w Central St Martins, w Londynie.

Aktywowana głosowo i wyposażona w sztuczną inteligencję przenośna ośmiokątna kierownica została zaprojektowana z myślą o pojazdach autonomicznych. Idea, która stoi za jej budową jest w sumie bardzo prosta. W przyszłości nie będziemy posiadali samochodów, tylko je użytkowali (np. w formie wynajmu długoterminowego). Jaguar prognozuje, że nastąpi to tuż po 2040 roku.

Sayer swoją formą przypomina bardziej nowoczesny pad do playstation niż klasyczną kierownicę. Poza głównym zadaniem urządzenie ma pełnić rolę prywatnego asystenta kierowcy – przypomni o umówionym spotkaniu, zamówi samochód na określoną godzinę, pomoże w wyborze optymalnej trasy. Dostosuje fotel oraz klimatyzację pod osobiste ustawienia właściciela i włączy jego ulubioną stację radiową. Prawdopodobnie też zamówi pizze i sprawdzi aktualny repertuar kin.

A dlaczego nazywa się Sayer? Nazwa pochodzi od jednego z najwybitniejszych projektantów Jaguara, Malcolma Sayera, który pracował dla brytyjskiego producenta w latach 1951 – 1970. To jemu świat motoryzacji zawdzięcza takie dzieła, jak Jaguar E-type czy sportowy prototyp o profilu cygara – Jaguar XJ13.

 

Zdjęcie: motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze