Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Jazda w upale – o czym warto pamiętać?

Jazda w gorącym słońcu nie należy do najprzyjemniejszych. Nawet z klimatyzacją na pokładzie. Podróż może przebiegać jednak znośnie i bezpiecznie, jeśli będziemy pamiętali o kilku z pozoru bardzo oczywistych kwestiach.

Podrozowanie autem podczas upalu

Używanie klimatyzacji z głową

Większość nowych aut ma ją w standardzie. Zanim zrobimy z niej użytek przy 30-stopniowym upale, dobrze przed wyjazdem przewietrzyć wnętrze. Zamknięty samochód w słońcu nagrzewa się bardzo szybko, a różnica temperatur źle wpływa na ludzki organizm.

By uniknąć przeziębienia, nie należy przesadzać z nadmiernym chłodzeniem podczas podróży. Z tego samego powodu nie powinno się ustawiać nawiewów bezpośrednio na twarz czy szyję.

Posiadanie klimatyzacji zobowiązuje nas do regularnej kontroli i serwisowania. Najczęściej sprawdza się szczelność całego układu oraz wymienia filtr kabinowy, w którym zalegają zanieczyszczenia i pyłki. Co ważne, z przeglądem klimatyzacji lepiej nie zwlekać do pojawienia się największych upałów.

Butelka wody mineralnej pod ręką

Bez względu na to, jak długa czeka nas podróż, ważne, by mieć ze sobą wodę mineralną. Alternatywą mogą być napoje izotoniczne, które uzupełnią zapas potrzebnych elektrolitów, witamin i soli mineralnych w naszym organizmie.

Postoje co 2 godziny

Podczas dłuższej podróży powinniśmy robić regularne postoje. Ich częstotliwość jest sprawą indywidualną, ale z reguły zaleca się przerwę w prowadzeniu auta raz na dwie godziny. Można wykorzystać ją do rozprostowania nóg i uzupełnienia płynów. Jeśli jest taka możliwość, powinniśmy zawsze parkować w cieniu, w innym przypadku przydaje się specjalna mata zabezpieczająca przed słońcem przednią szybę.

Planowanie podróży

Być może jest to najważniejszy punkt ze wszystkich. Dokładnie zaplanowana przez nas trasa wraz z postojami na odpoczynek zminimalizuje poziom napięcia oraz zmęczenia, które wywołuje wysoka temperatura. W dłuższą podróż lepiej wyruszyć wcześnie rano lub w nocy, gdy ruch na drogach jest jeszcze niewielki. W uniknięciu korków pomocna może okazać się nawigacja GPS z możliwością śledzenia natężenia ruchu.

 

Zdjęcie: webuyanycar.com

Komentarze