Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Z cyklu: zapomniane koncepty – Italdesign Machimoto

Słowo „Machimoto” może kojarzyć się z Japonią, ale w tym wypadku znacznie ważniejszy jest pierwszy człon nazwy. Italdesign – prestiżowe studio projektowe z siedzibą w Turynie stoi za powstaniem jednego z najdziwniejszych (utopijnych) konceptów na świecie.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Machimoto

Jego nazwa to połączenie dwóch słów – MACCHIna (z wł. auto) i MOTOciclo (z wł. motocykl). Sam pojazd stanowi syntezę cech motocykla i samochodu.

Machimoto

6-osobowy Machimoto wylądował jak UFO na turyńskich targach motoryzacyjnych w 1986 roku, wzbudzając u publiczności mieszane odczucia. Z jednej strony zwracano uwagę na jego oryginalny i futurystyczny wygląd, z drugiej wytykano oczywiste wady, przede wszystkim niski poziom bezpieczeństwa i niemal zerową ochronę przed zderzeniem bocznym.

6-osobowy Machimoto

Pojazd bazował na platformie Volkswagena Golfa drugiej generacji i był wyposażony w 4-cylindrową jednostkę o pojemności 1,8 l 16V GTI (139 KM). Silnik umieszczono z przodu, a rozstaw osi odpowiednio wydłużono.

Machimoto - motocykl i samochod w jednym

Cała koncepcja autorstwa Giorgetto Giugiaro skupiona była wokół układu wnętrza. Machimoto miał tradycyjną kierownicę, którą można było przekształcić w kierownicę motocyklową. Dwa równoległe rzędy siedzeń zapewniały miejsce dla 6 osób. W razie potrzeby istniała możliwość wygenerowania dodatkowych siedzeń dla 3 pasażerów w tylnej części pojazdu.

Machimoto

Machimoto pozostał ciekawostką motoryzacyjną i ciekawym prototypem w portfolio wielkiego Giugiaro. Jego oryginalność została doceniona przez włoską kinematografię – pojazd wystąpił w komedii „A Spasso nel tempo”.

 

Zdjęcia: autoviva.com, cardesignnews.com, italdesign.it


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze