Twój blog motoryzacyjny

8 faktów na temat Rolls-Royce’a Phantom

Nadjechała ósma generacja Phantoma, dlatego zapraszam na 8 faktów związanych z najbardziej luksusowym autem na świecie.


1.

Phantom powstał na nowej, zaprojektowanej od podstaw aluminiowej platformie (zwanej patetycznie „architekturą luksusu”). Jest ona o 30% sztywniejsza od poprzedniczki i można ją skalować, co czyni z niej bazę dla innych modeli Rolls-Royce’a. Będzie opierał się na niej m.in. SUV Cullinan.

2.

Pingwiny i niedźwiedzie polarne muszą trzymać się od najnowszego Phantoma z daleka, bowiem we wnętrzu niemal każdy element jest podgrzewany: od siedzeń (co jest oczywiście normą w tej klasie pojazdów), poprzez konsolę środkową (co już normą nie jest), wszystkie podłokietniki, na dolnym fragmencie słupka C kończąc.

3.

Deska rozdzielcza jest rodzajem instalacji artystycznej. Nabywca Phantoma może ją dowolnie spersonalizować. Producent daje jednak kilka sugestii. Może się w niej znaleźć np. obraz olejny znanej chińskiej artystki Liang Yuanwei, sekwencja kodu DNA właściciela auta w 3D wykonana przez enfant terrible niemieckiego designu, Thorstena Francka albo porcelanowa róża z Nymphenburga (obok porcelany miśnieńskiej i francuskiej z Sevres, to najwyżej ceniona porcelana na świecie).

4.

Odwołań do sztuki przez duże S jest w nowym Rolls-Royc’ie więcej. Pomysł na wykończenie tylnej części przednich foteli powstał z inspiracji klasycznymi krzesłami Charlesa i Raya Eamesów z 1956 roku. Drewno nie jest tu tylko dla dekoracji, ale pełni również funkcję praktyczną – schowane są w nim piknikowe stoliki, które można wysunąć za naciśnięciem guzika.

5.

Flagowiec Rolls-Royce’a wyróżnia się proporcjami, które sprowadzają auto do rzeźby. Limuzyna jest lżejsza od poprzednika, dzięki zastosowaniu lekkich materiałów, m.in. aluminium, ale i tak waży ok. 2660 kilogramów.

Na tę masę składa się aż 130 kilogramów materiałów wygłuszających kabinę. Tak, Rolls-Royce Phantom pretenduje również do miana najcichszego pojazdu na świecie.

6.

Przednia szyba wyposażona jest w system kamer skanujących nawierzchnię drogi. Pozwala on przygotować odpowiednio wcześniej zawieszenie do nierówności i dziur, minimalizując tym samym nieprzyjemne doznania dla kierowcy.

7.

Nowe laserowe reflektory zapewniają oświetlenie drogi do 600 metrów.

8.

Osiągi nie są najważniejsze dla Rolls-Royce’a. Zresztą nigdy nie były. Niemniej jednak nabywca najnowszego Phantoma nie będzie mógł narzekać na brak mocy. Ukryty pod maską dwunastocylindrowy silnik o pojemności 6,75 l, który ma teraz wsparcie 2 turbosprężarek, wytwarza 563 KM i 900 Nm (dostępne od 1700 obr./min), co umożliwia osiągnięcie setki w 5,4 s.

Źródło: autoblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze