Twój blog motoryzacyjny

Liczby tygodnia #9

Jeśli jesteście ciekawi, ile pali Bugatti Chiron i jaka marka przyznała sobie tytuł „najcichszej na świecie”, zapraszam na zestawienie najciekawszych liczb minionego tygodnia.

11

Porsche wypuściło milionowy egzemplarz modelu 911, który trafił do muzeum w Stuttgarcie. Zanim tak się jednak stało, jedenastu niemieckich Kowalskich mogło usiąść za jego kierownicą i pokonać kilkadziesiąt kilometrów.


130

Rolls Royce twierdzi, że ich najnowsze dzieło – ósma generacja modelu Phantom – jest najcichszym pojazdem na świecie. Limuzyna ma 6 milimetrowe, dwuwarstwowe szyby oraz porusza się na specjalnych oponach „Silent-Seal”, które redukują poziom hałasu o 9 decybeli.

Izolacja akustyczna zastosowana w aucie waży w sumie 130 kilogramów. W rezultacie ta ikona luksusu jest o 10% cichsza od swojego poprzednika przy prędkości 100 km/h. Podobno poziom hałasu we wnętrzu jest tak niski, że inżynierowie dokonujący testów musieli upewnić się, czy urządzenia pomiarowe zostały poprawnie skalibrowane.

25,7

Spalanie to chyba ostatnia kwestia, która zajmuje nabywców wycenianego na 2,4 mln euro Chirona. Do tej pory nie było jednak oficjalnej informacji na ten temat. EPA (amerykańska Agencja Ochrony Środowiska) postanowiła to sprawdzić i już wiemy.

Król supersamochodów – Bugatti Chiron z 8-litrową jednostką W16 z 4 turbosprężarkami zużywa w cyklu mieszanym 25,7 l/100 km. W mieście spalanie Chirona ma wynosić 31,4 l/100 km, a w trasie – 20,2 l/100 km.

Według EPA te dane pozwalają oszacować w przybliżeniu roczny koszt paliwa, co generalnie dla właściciela superauta jest raczej mało istotne, patrząc na inne kwoty, które generuje eksploatacja Chirona.

30

Ostateczna wersja Modelu 3 Tesli Motors ujrzała światło dzienne. Z fabryki Freemont wyjechało pierwszych 30 egzemplarzy. W standardzie amerykański elektryk kosztuje 35 000 dolarów, a wersja lepiej doposażona i z mocniejszą baterią – Long Range – to wydatek rzędu 44 000 baksów.

Odmiana tańsza oferuje zasięg 354 kilometrów i przyspieszenie do setki na poziomie 5,6 s. Model 3 w wersji Long Range odznacza się prawie 500-kilometrowym zasięgiem i przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w czasie 5,1 s.

15

Smart z firmą tuningową Brabus uczciły 15-letnią współpracę jubileuszowym wydaniem Smarta ForTwo w wersji coupe i cabrio w limitowanej liczbie 150 egzemplarzy. Wersja specjalna wyróżnia się z zewnątrz m.in. srebrnym lakierem, przeprojektowanym tylnym dyfuzorem, poprawionymi progami oraz lusterkami i obręczami z włókna węglowego.

6

W 2011 roku 4. generacja Vipera ACR pokonała tor Nurburgring w rekordowym czasie 7 minut i 12 sekund. Za kierownicą auta siedział niemiecki kierowca, Dominik Farnbacher. Entuzjaści Żmii musieli czekać aż 6 lat, by ten wynik został pobity o 9 sekund przez 5. generację legendarnego auta (za kółkiem ponownie Farnbacher). Nie byłoby to możliwe bez specjalnego funduszu, na który fani marki wpłacali pieniądze (na wynajem toru i opłacenie kierowcy), udowadniając wszystkim, że w oddolnych inicjatywach drzemie wielka siła.

 

Źródło: carscoops.com, motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze