Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #8

Ferrari obchodzi okrągłe urodziny modelu F40, a Mercedes przedstawia produkcyjny model pickupa oznaczonego literką X. Oto zestawienie najciekawszych liczb minionego tygodnia.

30

Charakterystyczne Ferrari F40 skończyło 30 lat. To jedno z pierwszych seryjnie produkowanych aut, które było w stanie rozpędzić się do ponad 320 km/h. F40 jest również ostatnim modelem, który powstał za życia Enzo Ferrariego.

F40 konczy 30 lat

Samochód wyposażony został 2,9-litrową jednostkę V8 o mocy 478 KM i momencie obrotowym na poziomie 577 Nm, a dla zachowania niskiej masy jego wnętrze ogołocono z radia, boczków drzwiowych, schowka, dywaników i klamek. Kierowca był skazany tylko na swoje umiejętności, bo F40 nie posiadało żadnych systemów wspomagających jazdę. Fabrykę w Maranello opuściło w sumie 1311 egzemplarzy. Obecnie za dobrze utrzymany egzemplarz trzeba zapłacić kilka milionów złotych.

300 000

Mercedes klasy G

Z taśmy produkcyjnej Magna Steyr w Graz zjechał Mercedes klasy G o numerze 300 000. Jubileuszowy egzemplarz G 500 w kolorze niebieskim otrzymał 16-calowe obręcze, opony All-Terrain i specjalny stelaż na dachu. O jego wyposażeniu i stylizacji decydowali internauci na całym świecie na Facebooku. Gelenda, uważana przez wielu za najlepszą terenówkę w historii motoryzacji, swój debiut na rynku miała 38 lat temu.

2032

Bugatti Chiron

CEO Bugatti, Wolfgang Durheimer, wspomniał w mediach o możliwości wprowadzenia do oferty drugiego modelu. Miałoby to nastąpić ok. 2024 roku. Jeśli chodzi o następcę Chirona, poznamy go prawdopodobnie przed 2032 rokiem. Szef marki potwierdził również wcześniejsze informacje dotyczące zastosowania w przyszłości napędu hybrydowego.

3000

Sułtan Brunei posiada największą kolekcję aut na świecie, która liczy… ok. 3000 pojazdów. Do sieci wyciekły zdjęcia prezentujące bogactwo jego garażu. Znajdują się tam takie perełki, jak m.in. McLaren F1 LM (powstało jedynie 5 egzemplarzy, 3 należą do sułtana), Ferrari F50, czy Ferrari 456 Venice. Sułtan szczególnie upodobał sobie superauta w kolorze żółtym. Wrażenie robi także liczba Jaguarów XJ220.

 

1100

Pickup Mercedesa

Mercedes klasy X, który oficjalnie zadebiutował w zeszłym tygodniu, określany jest przez producenta pickupem premium. W bazowej wersji silnikowej będzie dostępny z 2,3 litrową jednostką wysokoprężną dCI, spotykaną w vanie Master. Jego ładowność wynosi 1100 kilogramów, pickup może także holować przyczepę o masie całkowitej 3500 kg.

 

 

Źródło: motor1.com, carscoops.com

Komentarze