Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Liczby tygodnia #7

Toyota lideruje w rankingach sprzedaży na świecie, a Aston Martin tworzy ultralekki i cienki logotyp dla swojego superauta. Zapraszam na zestawienie najciekawszych liczb tygodnia.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  340

Nowe Audi A8

Flagowa limuzyna producenta z Ingolstadt zadebiutowała w Barcelonie kilka dni temu. Audi A8 z 3-litrową benzynową jednostką TFSI ma 340 koni mechanicznych.

49

Toyota liderem sprzedazy

W 2016 roku Volkswagen sprzedał najwięcej nowych aut na świecie (10 300 000), a Toyota została liderem sprzedaży w największej liczbie krajów. Japońska marka zdominowała rankingi sprzedaży w 49 państwach. Drugie miejsce pod tym względem zajął Volkswagen (14 krajów), a trzecie – Ford (8 krajów).
Z przedstawionej ikonografiki portalu Regtransfers wynika, że Toyota cieszyła się ogromną popularnością m.in. w krajach Ameryki Łacińskiej i Środkowej, a także w Południowej Afryce i w Australii.

129 900

Porsche

Porsche 911 „Safari” to jedyne w swoim rodzaju 911, którym można jeździć po pustyni i mieć pewność, że wóz nie zakopie się w piasku. Pojazd, który zasłynął w Rajdzie Monte Carlo pod koniec lat 60, charakteryzuje się podwyższonym zawieszeniem, dodatkowymi osłonami podwozia i oczywiście terenowymi oponami.

Na bazie oryginalnego Safari entuzjaści offroadu i marki Porsche budowali swoje własne egzemplarze. Jednym z nich jest wystawione na sprzedaż w Belgii za 129 900 euro Porsche 911, oparte na modelu 911 SC i wzmocnione 3,2-litrową jednostką o mocy 230 KM z nowszej generacji Carrery. Zanim jego właściciel, Erik Brandenburg, wpadł na pomysł, by się go pozbyć, pokonał nim Rajd Transsyberyjski.

Razem z autem nabywca otrzyma zestaw wyjątkowych opon w rozmiarze 215/85 oraz 16-calowe „wiatraki” Fuchsa.

70

Valkyrie

Superauto Aston Martin Valkyrie, które jest coraz bliżej produkcji, zbudowane zostało głównie z włókna węglowego i waży zaledwie 1030 kilogramów. Do utrzymania niskiej masy przyczynia się sam logotyp o grubości 70 mikronów. Dla porównania – przeciętna grubość ludzkiego włosa wynosi 80 mikronów.

6

Travis Pastrana w Subaru WRX STI

Rajdowiec Travis Pastrana wjechał na górę Waszyngtona (1917 m nad poziomem morza) w 600-konnym Subaru WRX STI. Amerykanin zrobił to w wielkim stylu, schodząc poniżej 6 minut i ustanawiając nowy rekordowy czas – 5 minut i 44 sekundy. Poprzedni rekord z 2014 roku należał do Davida Higginsa i wynosił 6 minut i 9 sekund.

Trasa na szczyt góry Waszyngtona stanowi połączenie asfaltu i żwiru, w odróżnieniu od wjazdu na Pikes Peak, który od 2013 roku jest w całości wyasfaltowany. Dodatkowym utrudnieniem dla kierowców są liczne ostre zakręty i wąskie odcinki, które ciągną się na skraju przepaści. Zapis video z oryginalną ścieżką dźwiękową robi wrażenie:

 

 

Źródło: carscoops.com, motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze