Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Nowe Audi A8 – limuzyna z funkcją masażu stóp

BMW serii 7 przybył nowy konkurent. W Barcelonie odbyła się premiera najnowszego Audi A8 (to już czwarta generacja). Oto kilka ciekawostek na jego temat.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Funkcja autonomicznej jazdy

A8

Audi chwali się, że model A8 odznacza się 3. stopniem autonomiczności. Jadąc z prędkością do 60 km/h komputer może przejąć kontrolę nad autem, co sprowadza się do tego, że kierowca może oderwać ręce od kierownicy. Sprawdzi się to szczególnie podczas jazdy w korku (Audi AI traffic jam pilot). Podobnie jak konkurenci (BMW, Mercedes), Audi A8 może samodzielnie parkować. Cały manewr kierowca może obserwować stojąc z boku.

W pełni aktywne zawieszenie

Audi A8

To chyba najciekawsze rozwiązanie zastosowane w najnowszym Audi. System działa w połączeniu z przednią kamerą, która wykrywa nierówności, a następnie przy pomocy elektrycznych siłowników automatycznie reguluje każde koło z osobna (opuszcza je lub podnosi). Według Audi układ jest w stanie wyeliminować niemal wszystkie wibracje i wstrząsy na drodze. Współpracuje z nim system ochrony bezpieczeństwa pre sense 360 stopni, który w przypadku kolizji bocznej błyskawicznie unosi bok pojazdu, minimalizując w ten sposób skutki wypadku.

Auto cechuje się dynamicznym układem kierowniczym i wyposażone jest w system skrętnych kół.

Design

Nowe Audi A8

W 2014 roku Audi zaprezentowało koncept o nazwie Prologue. Jego projektantem był Marc Lichte. Ten sam stylista odpowiada za wygląd Audi A8, w którym dostrzeżemy kilka nawiązań do konceptu sprzed 3 lat.

Trzeba tu wymienić zestaw reflektorów diodowych HD Matrix ze światłami laserowymi Audi Laser, powiększony chromowany grill czy elegancką, płynnie opadającą linię dachu. Tylne lampy z diodową listwą zostały wykonane w technice OLED, a jasność światła można regulować według uznania.

Wnętrze

Audi A8

Producent zadbał o to, by kabina była niezwykle komfortowa i jednocześnie przyjazna kierowcy. Niemal wszystkie funkcje w aucie można kontrolować za pomocą dotykowego ekranu, co z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom gadżetów. Konwencjonalne przyciski ograniczono do minimum.

Kokpit Audi A8

W nowym Audi A8 najprzyjemniej podróżować na tylnym fotelu. Pasażer ma do dyspozycji oddzielny zestaw telefoniczny i bardzo wygodny, podgrzewany fotel z zagłówkiem, który można ustawiać na wiele sposobów. Na uwagę zasługuje masażer stóp – wystarczy tylko oprzeć swoje stopy o tylną część przedniego fotela, by zaznać kojącego masażu. W opcji znajduje się również pakiet perfum, który umili jazdę pasażerom.

Silniki

A8

W Niemczech A8 będzie początkowo dostępne z silnikami V6: 3-litrową jednostką TDI oraz TFSI. Diesel charakteryzuje się mocą 286 KM, jednostka benzynowa oferuje 340 KM.

W późniejszym terminie pojawi się również 4-litrowy motor V8 TDI o mocy 435 KM oraz TFSI o mocy 460 KM. Paletę uzupełni 6-litrowy W12. W przyszłości producent planuje wprowadzić na rynek Audi w wersji e-tron quattro. W tym przypadku 3-litrowy TFSI będzie wspomagany przez jednostkę elektryczną, a łączna moc układu ma wytwarzać ok. 450 KM.

System mild hybrid

Audi A8 i zeglowanie

Układ typu mild hybrid umożliwia „żeglowanie” z wyłączonym silnikiem nawet przez 40 sekund (w zakresie prędkości od 55 do 160 km/h). Pojazd w tym stanie nie będzie emitować do atmosfery zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie pozwoli również zmniejszyć zużycie paliwa.

Cena

A8

Polskie ceny nie są jeszcze znane. Audi A8 w Niemczech będzie startowało od 90 600 euro. Wersja przedłużona to wydatek rzędu 94 100 euro.


Zdjęcia: carscoops.com, motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze