Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Z cyklu: zapomniane koncepty i prototypy – Audi A8 Coupe

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego Audi A8. To dobra okazja, by odkurzyć historię niezwykłego modelu A8 w nadwoziu coupe z lat 90.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Audi A8 Coupe - Blog samochodowy ProfiAuto

Dwudrzwiowe Audi A8 z lat 90. ubiegłego wieku stanowi powściągliwy przykład elegancji. Nie ma tu miejsca na krzykliwość czy stylistyczną nonszalancję.

Pomysł na coupe wynikał z analizy rynku. Audi chciało nawiązać rywalizację z klasą CL Mercedesa i serią 8 BMW. Pojazd na zlecenie planistów z Ingolstadt zbudowała firma IVM Automotive.

A8 coupe

Konstrukcja bazowała na limuzynie A8, zatem wymagała obszernych przeróbek. Aluminiowe nadwozie skrócono, a słupek B usunięto. Wnętrze otrzymało nowe siedzenia ze zintegrowanymi pasami bezpieczeństwa.

A8 coupe

A8 coupe

Audi A8 coupe

Swój debiut przed publicznością Audi A8 Coupe miało w 1997 roku na salonie samochodowym w Genewie. Samochód pokryto granitowym, perłowym lakierem Ming Blue Pearl.

A8 coupe

Audi A8 coupe było jeżdżącym prototypem. Pojazd ważył 1750 kilogramów i miał potężny silnik V8 o pojemności 4,2 l, mocy 300 koni mechanicznych i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 400 niutonometrów.

Prototyp A8 coupe

Ostatecznie decydenci Audi nie zdecydowali się na jego budowę, głównie z powodu kosztów produkcyjnych, ale również i słabej sprzedaży konkurencji. Jedyny egzemplarz A8 coupe został odsprzedany firmie IVM Automotive.

 

Zdjęcia: autoblog.nl, motor1.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze