Twój blog motoryzacyjny

Porsche 911 GT2 RS – najbardziej szalone 911 w historii marki

Żeby zrozumieć, czym jest nowe Porsche GT2 RS, trzeba sięgnąć pamięcią wstecz. Zerknąć do historii. Odwrócić kartki kalendarza aż do grudnia 2006 roku, kiedy to na Nordschleife wyjeżdża cywilne Porsche 911 GT2.

Za jego kierownicą siedzi skupiony jak zawsze Walter Rohrl. Niemiecki kierowca rajdowy pokonuje okrążenie w czasie 7 minut i 35 sekund, ale nie jest zadowolony. Wraca do siedziby Porsche i przedstawia długą listą potrzebnych modyfikacji.

W maju 2007 roku Rohrl wraca na tor w tym samym GT2 i uzyskuje czas przejazdu –7 minut i 32 sekundy. Następnie przesiada się do stuningowanego Porsche 911 GT2 i łamie barierę 7 minut i 30 sekund. Dopiero wtedy na jego twarzy pojawia się uśmiech. Rohrl stwierdza, że Porsche musi zbudować ten samochód. Tak się też dzieje. Rozpoczynają się prace nad Projektem 727 (7 minut 27 sekund wynosił czas GT-R-a na Nurburgringu – stąd nazwa).

Porsche GT2 RS debiutuje wiosną 2010 roku. Jest maksymalnie odchudzone (70 kg w stosunku do poprzednika) i bardzo szybkie. 3,6-litrowy bokser generuje 620 koni mechanicznych – najwięcej w historii marki. O całe 8 KM więcej od słynnej Carrery GT. Pomimo tak ogromnej mocy, świetnie radzi sobie z trakcją przy starcie, a zakręty to jego żywioł. Duża w tym zasługa opon Michelin i wprowadzonych w życie uwag Rohrla, co do zastawów zawieszenia. Pojazd do setki rozpędza się w 3,5 sekundy i może jechać z prędkością 330 km/h.

Wkrótce te osiągi znajdują potwierdzenie na torze. Porsche pokonuje północną pętlę w czasie 7 minut i 18 sekund, co jest lepszym rezultatem od wyniku Nissana GT-R-a o 9 sekund. Za kółkiem auta tym razem siedzi Timo Kluck.

Mamy rok 2017, początek lipca. Podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood zostaje pokazany prawdziwy bandyta – 911 GT2 RS w najnowszej odsłonie. Wystarczy szybki rzut oka na specyfikację, by stwierdzić, że to najmocniejsze i najbardziej dynamiczne Porsche 911 w historii firmy.

GT2 RS

700 koni mechanicznych, 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego, prędkość sięgająca 340 km/h, sprint do setki na poziomie 2,8 s. Dodajmy do tego napęd na tylne koła i 7-stopniową 2-sprzęgłową przekładnię PDK, która zapewnia przeniesienie momentu bez utraty przyczepności.

Najmocniejsze Porsche 911

Wszystko w 911 GT2 RS podporządkowane jest osiągom i jak najlepszej aerodynamice. Silnik bazuje na jednostce z modelu 911 Turbo S, auto ma jednak wydajniejsze turbosprężarki, dodatkowy system chłodzenia oraz układ wydechowy z ultralekkiego tytanu. Ten model Porsche po raz pierwszy dysponuje również tylną osią skrętną. Zatrzymanie z dużej prędkości gwarantują ceramiczne hamulce.

Porsche 911 GT2 RS

Producent nie poprzestaje jednak na tym. Oferuje specjalny pakiet Weissach, który obniża masę auta o 30 kilogramów, dzięki zastosowaniu włókna węglowego i tytanu. W zestawie są też magnezowe felgi w rozmiarze 20 i 21 cali.

Wnętrze wykończone zostało czerwoną Alcantarą, czarną skórą i karbonowymi wstawkami.

911 GT2 RS od srodka

Porsche 911 GT2 RS nadaje się do miasta, ale znacznie lepszym miejscem jest tor. Szczególnie, że w opcji pakiet Chrono rozszerza funkcje PCM o ekran osiągów, który pozwala rejestrować czasy przejazdów.

I tu pojawia się pytanie, kiedy Porsche oficjalnie sprawdzi jego czas na torze Nurburgring.

911 GT2 RS

Cena Porsche 911 GT2 RS w Polsce startuje od 1 431 090 zł. Za pakiet Weissach trzeba zapłacić równowartość 21 000 funtów.

Źródło: motortrend.com, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze